Vláda společně s kraji udělá inventuru nemocničních lůžek
O kritické situaci ve zdravotnictví jednali s premiérem Petrem Nečasem zástupci hejtmanů. Hrozí totiž, že lékaři nespokojení s platy odejdou ke konci roku z nemocnic.
Hejtmani se s premiérem dohodli na inventuře lůžek v nemocnicích. A může to skončit tak, že se budou některá lůžka rušit.
Situaci by měla nejdřív posoudit pracovní skupina, která vznikne v lednu. Budou v ní jak odborníci z Asociace krajů, tak z vlády. Na rušení totiž nemohou jednostranně doplatit krajské nemocnice, ale posoudit se musí také efektivita těch fakultních, které řídí ministerstvo. Radiožurnálu to po jednání potvrdil premiér Nečas.
„Vzhledem k tomu, kdo dnes poskytuje převážnou většinu lůžkové nemocniční péče, že jsou to státní zařízení zřizovaná ministerstvem zdravotnictví a pak samozřejmě zařízení zřizovaná kraji, tak tady musí být postup, který je koordinovaný, který půjde ruku v ruce a my jsme k tomuto postupu připraveni,“ sdělil Nečas.
Peníze, které zbydou v důsledku případného zrušení části nemocničních lůžek, by pak podle předsedy Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška měly jít na platy zdravotníků.
Lékaři mají do března znát plán reformy
Hejtmani se také s premiérem dohodli, že lékaři budou znát konkrétní plán reformy zdravotnictví do března. To by totiž měli z nemocnic odejít doktoři, kteří už teď koncem roku dávají hromadné výpovědi.
Třeba na Vysočině by mohl jejich hromadný odchod podle hejtmana Jiřího Běhounka ohrozit dokonce akutní péči o pacienty. Některá oddělení by se v březnu musela úplně uzavřít.
„Především v nosných oborech, jako je chirurgie, anesteziologie, resuscitace a interna by došlo prakticky k zastavení činnosti. Já mám informace od ředitelů z dnešního rána, že 67 procent lékařů sympatizuje s touto aktivitou a je ochotno podat výpověď,“ uvedl hejtman Běhounek.