Výběr z médií: poptávka po rouškách, chybějící psychologové nebo zpožděná výstavba metra D

Firmy několikanásobně zvyšují své zásoby zdravotnických pomůcek, přizpůsobují se tak současné poptávce, píše Mladá front Dnes. Česku chybí psychiatři a psychologové, kvůli trvající pandemii však budou třeba. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Výstavba metra D se může zpozdit až o rok, informuje regionální Deník. A dopad pandemie na dovolené pozorují i pojišťovny, uvádí deník Právo. Více v pravidelném výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška, roušky (ilustrační foto)

Poptávka po rouškách v Česku znovu roste | Zdroj: Pixabay

Mf Dnes

„Roušky jsou zase hit. Poptávka roste" - to je pondělní titulek Mladé fronty Dnes. Firmy se oproti prvním týdnům pandemie stihly přizpůsobit poptávce a několikanásobně zvýšily výrobu ochranných pomůcek. Některých se ale stále nedostává, například kvalitních českých respirátorů je na trhu pořád nedostatek. Do předzásobení se v posledních dnech pustila také veřejnost - e-shopy i kamenné lékárny hlásí rostoucí poptávku po rouškách, antibakteriálních gelech nebo přípravcích na posílení imunity.

23:13

Znovu roušky? Ta opatření jsou mírně přehnaná, míní epidemiolog Beran

Číst článek

Na vývoj situace ohledně nemoci covid-19 reagují i firmy. Některé znovu zavádí práci z domova, další uzpůsobily provoz do několika skupin, aby se zaměstnanci nepotkávali, píše Mladá fronta Dnes. Méně lidského kontaktu znamená menší riziko přenosu nemoci. Pro firmy navíc může nařízená karanténa znamenat značné finanční ztráty.

Lidové noviny

Trampolína nebo jízdní kolo - to jsou podle záchranářů zatím za toto léto dvě nejčastější příčiny dětských úrazů. Tématu se věnují Lidové noviny. Zvlášť zábavu na trampolíně rodiče často podceňují. Dítě si tam ale může i vážně ublížit - výjimkou nejsou zlomeniny, vymknutí kloubů nebo otřes mozku.

Případů úrazů z trampolíny podle záchranářů oproti loňsku přibylo. Nejčastěji se potýkají se zlomeninami předloktí, pažních a stehenních kostí, otřesem mozku a setkali se i s poraněním páteře. Hodně záleží na tom, jak je trampolína velká. Těžší úrazy se stávají nejčastěji v případech, když najednou skáče víc dětí a třeba i dospělých, dodávají Lidové noviny. Letošní léto taky přibylo úrazů na kolech, záchranáři vyjíždějí taky k popáleninám při grilování nebo táboráku. Méně je toto léto naopak případů tonutí.

Hospodářské noviny

Česku chybí psychiatři a psychologové, Dá se však očekávat, že kvůli trvající pandemii budou jetě více třeba, píší Hospodářské noviny. Ačkoli zhoršení statistik v souvislosti s duševními problémy pozorují specialisté teď, očekávají, že jich v nejbližší době ještě přibude. V Česku je lékařů s potřebnou specializací o dvě třetiny méně, než doporučuje světová zdravotnická organizace.

4:07

Porucha ADHD se týká i dospělých. ‚Ztrácím věci, nesoustředím se, jsem impulzivní,‘ popisuje Vít

Číst článek

Ta doporučuje na 100 tisíc obyvatel alespoň 26 klinických psychologů. V Česku jich ale na stejný počet lidí připadá jen osm. Liší se taky jejich dostupnost. Mezi regiony jsou velké rozdíly. Česká psychiatrická společnost doufá, že se jim podaří nápor zvládnout. Pomoct by mohla telemedicína.

Zhoršení psychického stavu obyvatelstva v souvislosti s koronavirem už ukazují první čísla, u některých pacientů se ale problémy teprve rozvinou. Lidská psychika je nastavená tak, že v době akutní krize se dokáže zmobilizovat a zátěž zvládat. Dopady vypětí se pak dostaví se zpožděním.

Deník

Výstavba metra D se zpozdí o půl roku až rok. V rozhovoru pro Deník to říká ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski. Podepsala se na tom koronavirová krize, prodlužující se geologický průzkum i dohady s antimonopolním úřadem. Linka ale zůstává pořád zásadní investicí. Žádná omezení dopravní podnik nechystá.

Ještě před koronavirovou krizí dopravní podnik deklaroval, že začne stavět letos v září. O stavební povolení proto požádal loni v prosinci. Už teď je ale jasné, že bude mít stavba zpoždění. Dlouho trvalo vypořádávání námitek, o několik týdnů se proti plánu protáhl geologický průzkum a plány pozdržel taky zásah antimonopolního úřadu, který kvůli procesní chybě zrušil tendr na zhotovitele. V optimistické variantě tak bude mít stavba půl roku zpoždění, v té pesimističtější až rok, dodává Deník.

Antimonopolní úřad prověří miliardovou veřejnou zakázku na výstavbu prvního úseku metra D

Číst článek

Hrot

Česko má obrovské zásoby nerostných surovin - píše o tom týdeník Hrot. Většinu nejcennějších zásob z ekologických důvodů není možné vytěžit. Nejvýznamnější jsou pochopitelně ložiska uhlí, velký potenciál mají ale i zlaté žíly, uran, ale i lithium. Celkově jsou v zemi zásoby za biliony korun.

Překvapivě bohatá jsou třeba zlatá naleziště. V těch nejvydatnějších, ve středních Čechách a na Jesenicku na severní Moravě, nalezly průzkumy bezmála 340 tun žlutého kovu. Při dnešních vysokých cenách by se dal prodat za zhruba 320 miliard korun. Pro srovnání – zlaté rezervy České národní banky činí devět tun, vyčísluje týdeník Hrot.

Podobně to je i s uranem. Tam se stát soustředí na naleziště na Jihlavsku, v obci Brzkov. Slibuje si od toho až 180 tun ročně. Odpůrci ale namítají, že náklady na těžbu budou dražší než výtěžek. Těžaři taky často narážejí na odpor ekologů i obyvatel v okolí nalezišť. A řada zdrojů nerostného bohatství je v místech, kde jednoduše těžit nejde – jsou zastavěná a obydlená. Velká část surovin tak nejspíš pod zemí zůstane navždy, uzavírá týdeník Hrot.

Důvěra v českou ekonomiku v červenci výrazně vzrostla. Optimističtější jsou spotřebitelé i podnikatelé

Číst článek

Právo

Letošní koronavirem poznamenanou sezonu dovolených pozorují i pojišťovny. Všímá si toho deník Právo. Mění se destinace, na které si Češi pojištění sjednávají, i typy pojistných událostí. Nejčastější problém je letos poranění nebo krádež. Obecně je ale počet řešených škod oproti minulým rokům nižší.

Největší meziroční propad v počtu pojistek zaznamenávají pojišťovny u Senegalu, Turecka nebo Tuniska. Naopak nejvíc si oproti loňsku polepšilo Maďarsko, Chorvatsko nebo Rakousko. Změnil se i charakter škodných událostí, které pojišťovny řeší. Zatímco v předchozích letech statistikám dominovaly střevní potíže při návštěvě letovisek v Egyptě, letos jsou nejčastějším problémem vyrážky, nakopnuté palce, pády, ale i škody v českých penzionech, píše Právo.

Sjednané pojistky taky ukazují, že velká část Čechů posunula dovolenou až na konec léta nebo na podzim. Až dvě třetiny lidí přitom volno stráví v Česku. Nejvyhledávanější jsou podle cestovních agentur Krkonoše, Šumava a jižní Morava.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme