Výbor bude řešit hlasovací kauzu poslankyně VV Drastichové
Sněmovní mandátový a imunitní výbor má odpoledne jednat o případu poslankyně Věcí veřejných Jany Drastichové a jejího údajného manipulování s hlasováním. Drastichová minulý týden vytáhla z hlasovacího zařízení karty svých nepřítomných kolegů, místo aby požádala předsedající schůze o jejich odhlášení.
Drastichová svým jednáním snížila kvorum potřebné pro schválení návrhu o prodloužení možnosti rozhodovat o zákonech až do noci. Jednací řád sněmovny takové manipulace s hlasovacím zařízením kolegů nedovoluje.
Na postoje ke kauze poslankyně Drastichové se Rádio Česko před jednáním výboru zeptalo Jeronýma Tejce z ČSSD a Kateřiny Klasnové z Věcí veřejnch
Mandátový výbor zváží, zda jednání Drastichové splňuje znaky hrubého porušení jednacího řádu a umožňuje zahájit disciplinárního řízení. Může také posoudit, zda se poslankyně nedopustila trestného činu.
Předseda výboru Jeroným Tejc z ČSSD by přivítal, kdyby se sama vzdala poslaneckého mandátu.
„Pokud tak neučiní, já osobně budu navrhovat maximální možný trest v rámci disciplinárního řízení, které si myslím, že by zahájeno být mělo, a v případě, že by paní poslankyně byla uznána vinnou z toho, že porušila zákon o jednacím řádu, by jí hrozila pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu. Uvidí se, jestli o tom přesvědčím své kolegy,“ řekl Tejc Rádiu Česko.
Jeho názor nesdílí člen výboru za ODS Marek Benda. Výbor by podle něho měl jen uvést, že postupovat tak, jak to udělala Drastichová, se nemá. Sama poslankyně se za svůj postup ihned ve sněmovně omluvila a označila to za chybu. Nechtěla prý ovlivnit hlasování.
Klasnová: Požadavek ČSSD neodpovídá míře provinění
Požadavek sociálních demokratů považuje za nepřiměřený i místopředsedkyně sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová.
„Samozřejmě došlo k porušení poslaneckých práv a povinností, ovšem kolegyně nehlasovala za své kolegy, pouze je odhlásila, a bylo to procedurální hlasování. Za své jednání se omluvila a očekával bych, že kolegové tuto omluvu džentlmensky přijmou. Myslím si, že požadavek ztráty mandátu absolutně nelze poměřovat s mírou provinění,“ míní Klasnová.
Drastichová je podle ní připravena přijmout trest i v podobě ztráty platu, místopředsedkyně sněmovny nicméně v této souvislosti poukázala na to, že podobné sankce nejsou v českém parlamentu obvyklé.
„Naposledy pokutu pouze deseti tisíc korun dostal pan poslanec Rath za velmi hrubé chování ve sněmovně, a pokud by byla paní poslankyni vyměřena ztráta celého platu, je to celkem bezprecedentní a dosti tvrdý trest,“ podotkla Klasnová.