Vyšší DPH zdraží i léky. Platit se už nebude za položky na receptu
Lidé musí počítat s tím, že si od 1. ledna připlatí za některé léky. Týkat se to bude hlavně těch, které nehradí pojišťovny. Důvodem je zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Úlevu ale ucítí pacienti s receptem. Za něj sice zaplatí 30 korun, nebudou už ale platit třicetikorunový poplatek za každý lék na něm.
Jednotnou platbu za celý předpis zavádí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta je první částí reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Například Česká lékárnická komora třicet korun za recept vítá jako zjednodušení.
„Na každém receptu mohou být maximálně dvě položky, takže pro pacienta samozřejmě vyjde výhodněji, pokud bude mít na receptu předepsané dva léky. Ale zase na druhou stranu, léky mají určitou expirační lhůtu. Není určitě účelné si doma schraňovat léky do zásoby,“ upozornil viceprezident komory Michal Hojný.
Reforma ministra Leoše Hegera už mimo jiné stanovila také třeba sto místo šedesáti korun za den v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví k tomu zároveň připravuje zastropování regulačních poplatků tak, aby na ně nedoplatili chudší pacienti. Novela zákona zároveň umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče.
Běžné léky na chřipku
Lidí se ale ve zdravotnictví v příštím roce dotkne také zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent. To zdraží především léky, které nehradí pojišťovny – týká se to například medikamentů proti chřipce.
„U léků plně hrazených pacienty, například u léků na běžné onemocnění jako je chřipka, je zdražení přibližně o 1 až 2 koruny na balení. U antikoncepce, třeba tříměsíčního balení, je zvýšení zhruba o 30 korun,“ upřesnil Hojný. Na prášky na předpis by ale pacienti měli doplácet přibližně stejně jako teď. Podle Hojného totiž díky takzvané jádrové úhradě doplatí většinu rozdílu zdravotní pojišťovny.
„Léky na předpis, které hradí zdravotní pojišťovny a kterých se týká tato změna, jsou veškeré léky na snížení krevního tlaku, léčbu cukrovky a podobně. Jsou to veškeré léky, které dostávají pacienti předepsány od svých praktických i odborných lékařů. I u nich dojde ke zvýšení ceny, ale náklad bude z větší části přenesen na zdravotní pojišťovny,“ potvrdil viceprezident České lékárnické komory.