VZP chybí peníze. Hrozí, že zdravotníkům zpozdí platby

Všeobecné zdravotní pojišťovně došly peníze na úhradu zdravotní péče. V jejích rezervách jsou prostředky už jen na jediný den. Dá se tedy očekávat, že bude platit zdravotnickým zařízením se zpožděním. To se samozřejmě promítne i do hospodaření nemocnic a ambulancí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Pojišťovna řeší nedostatek peněz minimálně čtvrt roku a situace se zhoršuje. Vyplývá to i z výroční zprávy za loňský rok. Peníze, které teď do VZP přijdou, hned zase odejdou pryč. Pojišťovně přitom peníze chodí nárazově, ne každý den, své závazky ale každý den platit musí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech VZP mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Petr Sehnoutka

Právě v této době se na ministerstvu zdravotnictví řeší takzvaná úhradová vyhláška, kterou se nastaví výše úhrad za pacienty na příští rok. A VZP tlačí na to, aby se její platby vůči zdravotnickým zařízením snížily o pět procent. Čeká přitom tlak ze strany zdravotníků na navýšení úhrad.

Minulý rok byly výdaje pojišťovny podle údajů, které poslala na ministerstvo financí, zhruba o devět miliard vyšší než její příjmy z pojistného. Podle různých odhadů bude VZP v příštím roce chybět 8 až 10 miliard korun. Zároveň se očekává, že se o dvě miliardy zvýší příjem z pojistného.

Pojišťovna má roční obrat zhruba 150 miliard, takže když ušetří pět procent na výdajích, ušetří přes 7 miliard korun. Otázka, co se nakonec podaří vyjednat, ale bude zodpovězena až někdy v průběhu listopadu.

Úspory a propouštění

Pojišťovna už v minulosti řekla, že plánuje vlastní úsporná opatření, hlavně na svém provozu. Ty jsou ale stále o řád níž než je potřeba. Pojišťovna tvrdí, že bude odprodávat majetek, chce tak získat nejméně půl miliardy korun.

Správní rada pojišťovny schválila snižování počtu zaměstnanců o 800, což by podle VZP mělo v příštím roce přinést úsporu 250 milionů korun. VZP argumentuje také tím, že se managementu snižují platy a odměny a že šetří i náklady na telefonování, elektřinu a jiné výdaje tím, že nakupuje přes elektronické aukce.

Igor Maňour, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme