Za večerní a dákové středoškolské studium by se mohlo platit. Navrhuje to NERV
Za večerní a dálkové středoškolské studium by se brzy mohlo platit. Jako návrh k diskuzi na to upozornila Národní ekonomická rada vlády. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by tím ministerstvo školství ušetřilo půl miliardy korun.
„V současné době je stále placeno večerní středoškolské studium, které je velmi často pouze formální, nicméně přesným propočtem jsme zjistili, že je to půl miliardy v rozpočtu ministerstva školství,“ řekl Nečas minulý týden.
Obory večerního studia nabízí 46 škol. Letos se v nich vzdělává přes 1800 lidí, převážně v nástavbovém nebo maturitním studiu.
Nejvíce lákají obory podnikání a zdravotnický asistent. Ten nabízí například Střední zdravotnická škola Ruská v Praze. Podle její ředitelky Ivanky Kohoutové zájem o večerní studium klesá.
O možnosti zpoplatnění dálkového a večerního středoškolského studia mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Klára Bílá
„Máme 70 studentů večerního studia, je to tedy první až pátý ročník. Teď momentálně máme v prvním ročníku 14 studentů a je tam reálné, že ještě k poklesu asi o dva dojde,“ upřesnila Kohoutová.
Večerní školy navštěvuje přes 1800 dospělých. Chtějí vyšší kvalifikaci i lepší plat
Číst článek
O placeném středoškolském večerním a dálkovém studiu se ale bude ještě diskutovat. Ministerstvo školství by každý rok mělo předkládat analýzu financování vysokých škol, aby bylo zřejmé, kolik lidí aktuálně studuje.
Pokud by stát zpoplatnil večerní a dálkovou formu středoškolského studia, mohl by ušetřit až půl miliardy korun. NERV návrh zdůvodňuje tím, že těchto většina studentů už pracuje a mělo by být motivací jejich zaměstnavatelů jim za školu platit. A zároveň tak kontrolovat, zda postupují a zvyšují si svou kvalifikaci.
Dálkově studuje střední školy na 28 000 žáků. I zde je největší zájem o maturitní obory, především zdravotnického charakteru, vede také nástavbové studium v oboru podnikání, naopak nejmenší zájem je o učební obory a gymnázia.