„Ten víkend je pro studenty strašně důležitý. Je to fajn na oddech, aby si o tom studenti mohli popovídat a zároveň se mohli pobavit s nějakou vyšší autoritou,“ vysvětluje Robin Řežábek.
„Úvodní administrace trvá 15 minut, pak žáci píší matematiku, která je na 70 minut. Pokračuje se českým jazykem a literaturou – ta trvá 60 minut,“ popisuje ředitelka Cermatu.
Během přechodu ze školky do školy by pomohla lepší komunikace, myslí si Prokop. V Pořadu Život k nezaplacení mluví nejen o připravenosti dětí k nástupu do školy a plánované novele ke školním odkladům.
„Ministerstvo školství bude mnohem menší než dnes,“ uvedla mluvčí Bílého domu Leavittová. Navíc zmínila, že ministryni školství Lindě McMahonové nařídila, aby „agenturu výrazně minimalizovala“.
Případy kruté šikany a problémového chování na českých školách plní v posledních týdnech stránky médií. Šikanu je třeba nestigmatizovat a nebagatelizovat, shodují se experti v pořadu Reparát.
Nadaní žáci potřebují individuální přístup a bývají často komplikovanější osobnosti. Učitelé, kteří mají nadání odhalovat, je pak místo toho často považují za problematické.
„Jsou tady studenti, kteří přišli ne se začátkem konfliktu, ale v průběhu, takže stále ještě i pro ukrajinské studenty probíhá výuka českého jazyka,“ říká Zajíc z Asociace ředitelů základních škol.
„Na rozvoji systému pracujeme nonstop. Pro tento ročník jsme začínali v návaznosti na příští rok a budeme na tom stále pracovat,“ uvedla pro Radiožurnál ředitelka organizace Cermat Barbora Rosůlková.
Vedení Holešova prosazovalo sloučení dvou z místních tří základních škol. Od sloučení si radnice slibovala zlepšení vzdělávání a prostředí pro rozvoj žáků. Argumentovala i úsporami.
V každé průměrně velké škole v Česku jsou podle odhadů ministerstva školství zhruba dva transgender žáci či studenti. Ministerstvo školství se rozhodlo vypracovat metodickou příručku.
„Well-being by měl být hlavní hodnotou ve školách,“ říká v podcastu Reparát Českého rozhlasu Plus Petr Chaluš, který se v Národním pedagogickém institutu zaměřuje na osobnostní a sociální výchovu.
„Svůj úřad opouštím s vědomím, že vše, co jsem učinil, bylo v zájmu katolické teologické fakulty,“ uvedl končící děkan Jaroslav Brož v zaslaném vyjádření.
Dříve žáci žmoulali pod lavicí taháky, dnes mají na lavici mobil a v něm chatbota s AI. „Typicky žáci využívají AI pro referáty a čtenářské deníky,“ říká pro Český rozhlas Plus učitel Dominik Voráč.
Český kolovrátek zní: Potřebujeme co nejvzdělanější společnost. Neznám politika, který by tvrdil, že o vzdělání nejde. No, a tím to tak asi končí, skutek utek.
„Zjišťovat, jak tomu žáci rozumí, je naprostá součást hodnocení, protože hodnotit nelze, aniž bych věděl, na co reaguji,“ hájí pedagog Karel Starý formativní hodnocení.
„Jaroslav Brož coby děkan KTF UK ve své funkci učinil řadu rozhodnutí, která závažně poškozují dobré jméno KTF UK,“ uvedli v návrhu na odvolání děkana někteří senátoři.
Z průzkumů totiž vyplývá, že problémem mladých lidí není to, že by nevěřili ve změnu klimatu. Ale frustrace z toho, že s ní nedokážou nic udělat, popisuje Martin Kříž z projektu Učím o klimatu.
Loni se k jednotné příjímací zkoušce na střední školy přihlásilo víc než 121 000 uchazečů, na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia si podalo přihlášku asi 94 000 uchazečů.
„V rozpočtu na kuchařky, školníky a uklízečky chyběly miliardy, což stát nakonec zčásti vyřešil, aby se mu problém vlastní vinou za rok vrátil v bledě modrém,“ komentuje Petr Šabata
„To, že se vzdělávací programy vyvíjejí, je samozřejmě chvályhodné. Školy nyní budou mít větší volnost v řadě předmětů," říká o revizi rámcového vzdělávacího programu Tomáš Zima.
Existují různé stipendijní programy, které stovkám nadaných českých studentek a studentů takové vzdělávání v zahraničí umožňují. A přihlašování do nich je v polovině ledna v plném proudu.
Podle odborářů je návrh nepřipravený a žádají jeho stažení. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) sdělil, že podrobnosti k návrhu představí s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) příští týden.
Soutěže Staň se superdialektologem pořádá Akademie věd. K účasti stačí studentům chytrý telefon nebo diktafon a návštěva u někoho, kdo mluví hanácky, slovácky, lašsky nebo jiným nářečím.
Nové učební plány přináší například i zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Veřejnosti představí ministerstvo dokumenty 14. ledna, uvedlo.
Stále je nespočet studentů, na kterých trauma zanechalo stopy. „My o nich nevíme, ale je bezesporu obrovský počet lidí, který ještě není ani schopný se na fakultu vrátit,“ míní Hanzálková.