Kauza zabíjení tygrů: státní zástupce obžaloval všechny tři obviněné. Hrozí jim až pět let vězení
V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k Okresnímu soudu v České Lípě. Řekl to v pondělí. V případu jsou tři obžalovaní, mezi nimi je i sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Už dříve obvinění odmítl.
„Obžaloba byla podána na všechny tři obviněné,“ uvedl Dostál. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty všem třem hrozí trest do pěti let vězení, vazebně stíhaný je z nich pětatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek.
Zabitý tygr byl zdravý a mohl by žít ještě 15 let, řekl po pitvě veterinář
Číst článek
V kauze je obžalován ještě šestapadesátiletý muž vietnamského původu, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.
Obžaloba byla podle Dostála podána v rozsahu, v jakém o případu policie informovala v červenci. Policie tehdy uvedla, že trojici stíhá v souvislosti se třemi zabitými tygry. Zvířata dodával podle zjištění policie Berousek a preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Vietnamec produkty, které jsou v jeho komunitě velmi žádané, a proto dobře zpeněžitelné, odebíral.
Asiaté věří v mimořádně léčivé účinky přípravků nejen z tygrů, ale také z dalších ohrožených zvířat, například nosorožců. Kůži tygra prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000 korun, drápy za 2500 a gram masoxu za 1500 Kč.
U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila jeho cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty včetně masoxu a tygřího vína. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a zajistila přes 1,8 milionu korun v hotovosti.