Zaměstnanci státních zastupitelství v Praze druhým dnem stávkují za vyšší platy. Podatelny jsou zavřené
V Praze pokračuje stávka zaměstnanců státních zastupitelství. K protestu za vyšší platy se přidala většina úředníků. Od pátku nechodí do práce a například podatelny jsou zavřené. Stávka potrvá ještě v úterý, říká mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala.
„V důsledky stávky bude omezeno odesílání pošty, sepisování podání, zapisování nových věcí. Všechny tyto úkony budou následně zpracovány při návratu k běžnému stavu státních zastupitelství. Toto může zákonitě vést k prodloužení lhůt od jinak obvyklého stavu,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Aleš Cimbala.
Po justičních zaměstnancích zahájí stávku také pracovníci státních zastupitelství v Praze. Potrvá 3 dny
Číst článek
Místo zavřených podatelen je možné použít datové schránky nebo e-podatelnu. V nezbytných případech budou státní zástupci přijímat osobně doručená podání, hlavně od soudů a policie. Soudní líčení kvůli stávce odročovaná nejsou, žalobci si totiž spisy vyžádali předem.
K protestu se připojili zaměstnanci městského a všech obvodních státních zastupitelství v hlavním městě – kromě Prahy 6, i tam ho ale podporují. Personál dlouhodobě žádá vyšší platy a také vznik speciálních tarifních tabulek. Podle Cimbaly berou průměrně 29 tisíc korun. Stávkovat budou ještě v úterý.
Ministerstvo spravedlnosti k tomu uvedlo, že se zástupci odborů v justici pravidelně jedná. Stávka navazuje na petici, ve které pracovníci na jaře požadovali důstojné odměňování a zavedení platových tarifů.
Od pondělí minulého týdne proběhla třídenní stávka u většiny českých soudů. Protesty svolaly odbory po jednání s ministry spravedlnosti a financí, a to i přes jejich nabídku navýšení platu na všech soudních pozicích v průměru na více než 41 tisíc korun.
I ohlášené navýšení mezd bylo podle odborů nedostatečné, požadovaly totiž alespoň patnáctiprocentní nárůst. Také se jim nelíbilo, že má jít o průměrný výdělek, který se u jednotlivých pozic liší. Například zaměstnankyně soudu na Ústecku, která vede rejstříky ochranných léčeb nebo propuštěných, bere 23 tisíc korun čistého.