Zastánci registrovaného partnerství chtějí možnost osvojení dítěte
Zítra to bude přesně pět let, co v Česku začal platit zákon o registrovaném partnerství. Už půl dekády mohou homosexuální páry stvrdit svůj svazek i formálním, legálním způsobem. Podle aktivistů bojujících za práva gayů a leseb ale současná úprava zdaleka nepostačuje k tomu, aby mohly homosexuální páry žít stejný život jako ostatní. Požadují především možnost osvojení dítěte druhého partnera registrovaného svazku.
„Právní úprava umožňující registrované partnerství je velký posun vpřed, i když spíše na symbolické úrovni. Příliš práv v praktickém životě nepřiznává,“ hodnotí Martina Štěpánková, jednatelka Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).
Oproti tomu poslanec za ODS Marek Benda je k registrovanému partnerství skeptický. Podle něj je tento zákon diskriminačním zvýhodněním jednoho typu soužití. „Samozřejmě, že zvýhodňujeme rodinu. Ale toto je prostředí, ve kterém biologicky nemohou být děti. Zvýhodňujeme tak jen některé skupiny a nevidím důvod, proč by se to pak nemohlo týkat skupiny tří, pěti, nebo sedmi lidí,“ argumentuje Benda.
Štěpánková v tomto s Bendou nesouhlasí. Podle ní je do budoucna potřeba právní úprava, která registrovaným párům umožní osvojení biologického dítěte jednoho z partnerů. „Dítě by tak mělo právně dvě matky, nebo dva otce. Některé evropské země už to umožňují,“ říká Šťěpánková. Rozhodující podle ní je, zda má dítě doma harmonické a podnětné prostředí, spíše než zda se jedná o klasický rodinný model.
„Dva otcové, nebo dvě matky, to není možné, je to proti přírodě a je omyl pokoušet se něco takového upravovat,“ nesouhlasí Benda. Naše společnost podle něj navíc není připravena takovouto zákonnou úpravu registrovaného partnerství tolerovat.