Zemřel architekt Otakar Binar. Podílel se na stavbě ikonického hotelu na Ještědu, navrhl pro něj nábytek

Ve věku 92 let zemřel v pondělí 20. května 2024 architekt Otakar Binar. Potvrdila to rodina architekta prostřednictvím moderátora Aleše Cibulky. Otakar Binar byl mimo jiné autorem interiéru hotelu Ještěd.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Binar, architekt

Otakar Binar, architekt | Foto: Radek Petrášek / ČTK

Hotel na vrcholu Ještědu byl podle Binara výjimečný tím, že součástí stavby byly i návrhy interiérů. Jiné hotely a restaurace totiž bývaly za socialismu vybavované dodatečně standardním nábytkem. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka na architekta Otakara Binara

Binar navrhl nábytek pro Ještěd tak, aby ladil s tvarem rotačního hyberboloidu.

„Vycházelo se samozřejmě z toho, že je to záležitost kruhová. Projevila se tam převaha oblých tvarů,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas Liberec. 

Bylo to obtížné, přiznával. „Dodavatelů a výrobců interiérů nebylo mnoho. Generálním dodavatelem byl jeden schopný podnik, ale i ten měl určité podmínky. Například barová židle – sedák z bílé kůže a spodek z jakési trubky ve tvaru odvozeného z tvaru Ještědu. To když viděli, tak řekli, že toho nejsou schopni,“ vzpomínal Binar.

Zakázku nakonec převzala firma Amati, která pracovala s trubkami. „Bylo to dost partyzánské,“ tvrdil architekt. 

OBRAZEM: Interiéry restaurace hotelu na Ještědu se vracejí do podoby, kterou navrhl architekt Binar

Číst článek

Na vybavení Ještědu se podíleli i další význační výtvarníci té doby, například skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Podle Binara byl doslova zázrak, že se netypická stavba nad Libercem prosadila v době, která netypičnosti nepřála. „Myslím, že za tím byla ta obrovská chuť a vitalita architekta Karla Hubáčka, soudil Binar. A připomínal, že Hubáčkovi všichni kolegové na stavbě Ještědu říkali šéfe – v době, kdy hlavním oslovením mělo být soudruhu

Po roce 1989 se Ještěd dostal do privatizace a přešel do soukromých rukou a původní mobiliář byl levně rozprodán nebo zlikvidován. Díky spolku Ještěd 73 se ale podařilo obnovit původní salonek, dva pokoje a legendární plyšová vajíčka. 

Ivana Bernáthová, Iveta Kalátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme