Zlínem se přehnal oblak připomínající vlnu v moři. ‚Podobný mrak jsem v Česku neviděl,‘ řekl meteorolog

Sociální sítě v pondělí večer zaplnily fotografie mraku, který se zformoval nad Zlínem. „Podobný mrak, jako je na fotkách, jsem viděl, ale ne v České republice,“ komentoval jev meteorolog Petr Škop. Obdobný mrak zachytili lidé a meteorologové také v okolí Uherského Hradiště.

Zlín (Aktualizováno: 6:18 22. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Škop z profesionální meteorologické stanice v Holešově uvedl, že se jednalo cumulonimbus. Jeho kolega David Rýva také z Českého hydrometeorologického ústavu napsal, že se jedná o „normální mrak typu arcus, česky se mu občas říká hůlavový límec, anglicky shelf cloud. Tvoří se na čele výtoku chladnějšího vzduchu z cumulonimbu“. Rýva narozdíl od Škopa uvedl, že nejde o nic mimořádného. 

Mrak ale rozhodně zaujal řadu pozorovatelů. „Strašidelně to vypadalo možná kvůli tomu, že v mraku nebylo tolik vody a bylo tam naopak hodně prachu, jak se dostal nad město,“ řekl pro iROZHLAS.cz Petr Škop z meteorologické stanice v Holešově, který leží necelých 20 kilometrů od Zlína. Uživatelé na sociálních sítích oblak překřtili na „mrakové tsunami“ nebo na „zlínský Mordor“.

Červen byl v Česku nejdeštivější za posledních 60 let. Podzemní vody jsou i silně nad normálem

Číst článek

Výjimečný podle Škopa nebyl zlínský cumulonimbus jen zájmem, který vyvolal na sociálních sítích. „Překvapilo mě, že nebyl tolik spojený s větrem a nepadalo z něj tolik srážek. Cumulonimbů jsem za dobu, co sloužím na stanici, viděl celou řádku, ale většinou byly spojené s velkými srážkami a silným větrem,“ podotkl.

Podle Škopa jsou tato mračna typická také tím, že se rychle mění v čase. „Deset minut po tom, co vznikly fotky, mohl oblak vypadat už úplně jinak. A stejně tak úplně jinak vypadal, než dorazil k městu. Žádný cumulonimbus není nikdy stejný,“ řekl. „Vliv na to může mít spousta věcí. Jednou vzniká za vysokých teplot, jindy za nízkých. V poslední době navíc nelétá moc letadel, i to může být faktor.“

Mračna nad Zlínem. | Foto: Michal Bednář

Holešovský meteorolog podle svých slov obdobně vypadající cumulonimbus na českém území ještě neviděl. Temná mračna s „potrhanými“ okraji nejsou podle něj v našich podmínkách běžná, a proto s nimi ani meteorologové nejsou důkladně seznámeni z praxe.

„U nás se tím vlastně nikdo ani pořádně nezabývá, zatímco třeba v Americe, kde páchají bouřkové mraky mnohem větší škody, na to jistě mají speciální oddělení, které sleduje tornáda a hurikány. Takže možná by k tomu nejvíc řekli právě oni, taková oblaka se tam nejspíš tvoří mnohem častěji,“ dodal.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme