Jak zchladit rozpálené město? V Pardubicích se nejvíc přehřívá nádraží, Chrudimka má opačný efekt

Pardubice připravují strategii, jak se vypořádat se stále častějšími horkými a suchými dny. Město už má hotovou tepelnou mapu a do budoucna chce více využívat zelených střech, fasád a zeleně obecně.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíc rozpálené je v Pardubicích hlavní nádraží (19) a Hypermarket Albert (14). Příznivé teploty jsou v letních dnech naopak podél řeky Labe (3) nebo v lese u dostihového závodiště (1)

Nejvíc rozpálené je v Pardubicích hlavní nádraží (19) a Hypermarket Albert (14). Příznivé teploty jsou v letních dnech naopak podél řeky Labe (3) nebo v lese u dostihového závodiště (1) | Zdroj: statutární město Pardubice

„V současné době máme hotovou tepelnou mapu, včetně doporučení, jak zlepšit kvalitu života ve městě. Hlavním cílem dokumentu je analyzovat a charakterizovat oblasti, případně objekty s nejvyššími teplotami,“ řekla Českému rozhlasu Pardubice vedoucí odboru hlavního architekta Zuzana Kavalírová.

Letošní léto bylo v Klementinu nejteplejší za posledních 245 let. Průměrná teplota byla 22,9 stupně

Číst článek

Dokument má podle ní sloužit jako podklad pro koncepční přístup k řešení zeleně ve městě. Studie umožnila podle satelitních snímků vytipovat lokality, které se nejvíc přehřívají, a následně navrhnout vhodná opatření pro zlepšení kvality života v době veder.

Rozpálené nádraží

„V Pardubicích se jedná především o oblasti v okolí hlavního nádraží, historického centra města a širšího centra nebo obchodních center,“ shrnula výsledky Lenka Marková z odboru hlavního architekta.

Výrazný teplotní rozdíl je patrný mezi průmyslovou zónou v Černé za Bory (43 - Foxconn, 49 - PackWay) a řekou Chrudimkou s přilehlou zelení (2, 3) | Zdroj: statutární město Pardubice

Mezi další přehřátá místa podle ní patří hlavní ulice bez zeleně a stínu, jako je ulice 17. listopadu nebo areál bývalých Masarykových kasáren.

U řeky je líp

Významný chladivý účinek mají řeky Chrudimka a Labe a zeleň v jejich okolí a další parkové plochy. V období veder je v těchto zelených pásech výrazně příznivější klima a také nižší teplota.

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

„Tyto oblasti chceme chránit a přispět k vytváření dalších systémově propojených ploch zeleně s nabídkou rekreačních a volnočasových funkcí,“ přiblížila plány Lenka Marková.

„Hlavním zájmem by v současnosti mělo být maximální zachování stávající zeleně. Kvůli sítím bývá hledání prostoru pro zeleň v ulicích složitější, ale pás zeleně by měl být zachován alespoň po jedné straně,“ dodal Zdeněk Frélich ze společnosti Ekotoxa, která studii pro město připravila.

Mezi jeho další doporučení patří ozelenění vhodných střech, instalace pítek na frekventovaných lokalitách, zastínění zastávek MHD, rozčlenění ploch parkovišť stromy nebo lepší propojení centrální části města s plochami zeleně v okolí řek.

Tepelná mapa

Obrázky tepelné mapy v článku ukazují teplotu  povrchu ve °C  měřenou 26. 6. 2019 v 11.44. Detailní mapu včetně legendy si můžete prohlédnout zde.

Honza Ptáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme