Valorizace důchodů, povinné datové schránky nebo ceny energií. Co se změní v roce 2023?

Jaké výrazné změny proběhnou v roce 2023? O kolik se zvýší příspěvek na bydlení? Jak se změní dovolená v Chorvatsku, kde se bude platit eurem?Pro koho platí povinnost zřídit si datovou schránku? Jaké výrazné změny proběhnou v roce 2023? Jak pomůže seniorům valorizace důchodů? Přinášíme vám přehledný souhrn hlavních změn, které nás v roce 2023 čekají, jak ho sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance

V roce 2023 vzroste výše příspěvku na bydlení i na dítě, zároveň se vlivem valorizace zvýší důchody (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povinné datové schránky pro živnostníky i spolky

Stát bude od ledna do března 2023 zřizovat podnikajícím fyzickým i právnickým osobám datovou schránku – týká se to těch, na které se povinnost ji mít dosud nevztahovala. Přibydou tak zhruba dva miliony nových uživatelů. O zavádění datových schránek jsme psali zde.

2:35

Živnostníci, spolky, nadace. Datové schránky musí od příštího roku začít používat na dva miliony lidí

Číst článek

O tom, že ministerstvo vnitra datovou schránku založilo, se lidé dozví z takzvaného „posledního dopisu od státu“, ve kterém budou přístupové údaje do datové schránky i návod, jak postupovat. Schránky budou využívat všechny právnické osoby, tedy i spolky, nadace nebo sdružení vlastníků jednotek. Z fyzických osob bude zřízena i živnostníkům, kteří mají živnost pozastavenou.

Vyšší příspěvek na bydlení

Úřad práce bude uznávat vyšší náklady na bydlení pro vyplacení příspěvku. Strop pro uznatelné tzv. normativní náklady jednočlenných domácností se zvedne například v Praze a Brně na 18 129 korun. Od ledna se také u nájmů a podnájmů změní rozdělení uznatelných nákladů podle velikosti obce.

Nejvyšší náklady uznají úředníci lidem v Praze a Brně, nižší ve městech nad 70 tisíc obyvatel a nejnižší v ostatních obcích. Také se sjednotí podmínky: lidé budou mít na dávku nárok, pokud za bydlení zaplatí víc než 30 % čistých příjmů, v Praze to přitom doposud bylo 35 %. O tématu jsme psali zde.

Cenový strop na energie

I v roce 2023 budou energie důležitým tématem, domácnostem již chodí nové výměry plateb za elektřinu a plyn. Energie zvyšují náklady Čechů i v každodenním životě – své výrobky musely zdražit hlavně energeticky náročné provozy, např. pekárny nebo i restaurace.

Na základě zastropování energií zaplatí domácnosti i firmy méně, než by stanovil ceník společností. Vláda schválila strop 6 000 Kč za MWh elektřiny a 3 000 Kč za MWh plynu. I kdyby tak ceny energií dál rostly, domácnosti už víc nezaplatí. O zastropování cen jsme psali zde.

Senioři si polepší, ženy dostanou výchovné

Díky zákonné valorizaci vzrostou penze v průměru o 825 korun. Především ženy dostanou potom i takzvané výchovné. Příspěvek za vychované děti může získat jen jeden z rodičů – ten, který se o děti staral víc. V průměru to bude o 1 100 korun. Podle MPSV se to týká asi dvou a půl milionu seniorek.

2:33

Kdo vychovával dítě, dostane 500 korun k důchodu. Senioři si v průměru polepší o 1100 korun

Číst článek

Většina seniorek obdrží výchovné automaticky, pouze ženy, které jdou do penze od ledna a otcové důchodci budou o výchovné muset požádat u České správy sociálního zabezpečení. O tomto tématu jsme psali zde.

Chorvatsko vstupuje do Schengenu, zavádí euro

Na dovolenou do Chorvatska bude stačit cestovat pouze s občanským průkazem. V době hlavní turistické sezony bude už možné v zemi platit pouze eury. Po celý rok bude ale možné vyměnit kuny na eura ve všech pobočkách pošty i ve všech bankách.  

Chorvatsko si od přechodu slibuje přínos pro turistický ruch. Předsedkyně chorvatského sdružení pro ochranu spotřebitelů očekává, že v příštím roce zdraží vše, včetně ubytovacích služeb. O tom, čeho se změny dotknou, jsme psali zde.

Přídavky na dítě se zvednou

Od ledna vzrostou přídavky na dítě o 200 korun na 830 až 1 580 korun měsíčně. Vláda navýšení přídavků schválila v polovině listopadu. Reagovala tak na rychle rostoucí životní náklady. O zvýšení přídavků jsme psali zde.

Nárok na přídavek na dítě mají domácnosti s čistým příjmem do zhruba trojnásobku životního minima – i to se od ledna zvýší a díky tomu bude mít na dávku nárok víc lidí, pokračuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. Dávku teď v Česku pobírá asi 300 tisíc dětí.

dto, oku, bkl, pan, lpa, agn, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme