Do Chorvatska bez kontrol. Země vstoupí do schengenského prostoru, začne platit eurem

Chorvatsko prožívá dvojí velký okamžik ve svých dějinách evropské integrace. Od 1. ledna se stane součástí schengenského prostoru. Z jeho hranic se Slovinskem a Maďarskem tedy zmizí kontroly, a hlavně dlouhé fronty aut. Na dovolenou tam bude možné jet jen s občanským průkazem. Zároveň také vymění své chorvatské kuny za společnou evropskou měnu euro. Staré peníze tam bude možné ale proměnit na eura celý příští rok.

Změny v roce 2023 Záhřeb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko - Split

Chorvatsko - Split | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Chorvatský ministr financí Zdravko Marić označil v červenci den, kdy jeho země dostala zelenou ke vstupu do eurozóny, za velký okamžik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cesty do Chorvatska už nezdrží fronty na hranicích. Země přijme i euro, služby mohou podražit. Natáčel Pavel Novák

Ještě než padlo konečné ano o přijetí Chorvatska mezi země platící eurem, měla vláda Andreje Plenkoviće jasno o tom, jak budou chorvatské euromince vypadat:

„Mají symbolizovat historii, politickou identitu, kulturní a literární tradice a také zachycovat velikány vědy a umění. Na rubu drobných měděných mincí v hodnotě 1 a 2 a 5 centů jsou písmena HR z hlaholice na pozadí šachovnicových čtverců ze státního znaku.“

„Na deseti, dvaceti a padesáticentu je podobizna vynálezce Nikoly Tesly, který se narodil na území dnešního Chorvatska. Na jednoeurové minci je obrázek kuny lesní, protože její kůže bývala v raném středověku místním platidlem. Dvoueurová mince má na rubu mapku Chorvatska a na obvodu slova z dramatu Dubravka ze 17. století.“

Chorvati si mohli už od 1. prosince v bankách pořídit startovací balíček mincí v hodnotě 13 eur, aby se s novými platidly seznámili. Používat je ale mohou začít až v lednu. Už od září se zákazníci seznamovali s tím, co bude kolik stát v nové měně. Všude se totiž musejí uvádět ceny jak v kunách, tak v eurech. To bude pokračovat i celý příští rok.

Zdražení

Jak se ceny hýbou, monitoruje každý měsíc chorvatské sdružení pro ochranu spotřebitelů. Jeho předsedkyně Anna Kneževićová pro Radiožurnál vysvětlila mechanismus nazvaný Utajený zákazník, který je založený na porovnávání cen 60 vybraných druhů zboží a služeb. Největší nárůst cen sdružení zaznamenalo u pracích a čisticích prostředků a u másla.

Na chorvatský poloostrov Pelješac vede nový most. Usnadní cestování jak turistům, tak místním

Číst článek

Někteří obchodníci podle Kneževićové už začali upravovat ceny směrem nahoru. Nejdříve uvádějí cenu v eurech a tu přepočítají na dosluhující národní měnu. Výsledná cena pak bývá vyšší než ta původní.

„Například káva v restauraci stávala devět až deset kun. Teď to bude 1,50 eura. V turistických letoviscích je ale už za dvě eura, tedy za více než patnáct kun,“ doplňuje Kneževićová.

Předpokládá, že služby v restauracích s nástupem eura podraží. A nejen to. Očekává také, že v příštím roce zdraží všechno, včetně ubytovacích služeb. I když nikdo neřekne, že to je způsobené přímo přechodem na euro. Zvýšily se třeba i ceny energií.

Platby jen v eurech

Na nové ceny si budou Chorvati naostro zvykat první dva týdny v lednu, kdy se dá ještě platit kunami, ale obchodník už musí vrátit zbytek v eurech.

5:40

Pokuta za únavu a drahé parkovné. Na co se připravit při cestě do Chorvatska autem?

Číst článek

V době hlavní turistické sezony se už bude v Chorvatsku platit jen eury. Na výměnu starých chorvatských bankovek i mincí ale bude dost času.

Celý rok bude možné měnit kuny na eura ve všech pobočkách pošty a také ve všech bankách. Důležité je, že pokud někomu ještě zbudou nějaké kuny i v dalších letech, může je neomezeně dlouho vyměnit v Národní bance v Záhřebu.

Podle ředitele české pobočky Chorvatského turistického svazu Miodraga Mlačiće bude přechod z kun na eura přínosem pro turistický ruch, protože pro řadu lidí odpadnou poplatky za výměnu peněz. A ti, kdo více cestují po Evropě, si budou moci chorvatské ceny snáz porovnat s cenami v jiných zemích.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme