„Jakmile se podvodníci dostanou do vašeho internetového bankovnictví, můžou převádět vaše peníze pryč nebo si na vás dokonce vzít úvěr," upozorňuje Jan Cibulka.
„Po prostudování spisového materiálu dospěl soud v závěru, že je na místě uzavřenou dohodu a návrh na její schválení akceptovat,“ píše soudkyně Pavla Hájková ve zveřejněném rozsudku.
Tečku nahradila EZKarta, do konce března dostanou povinnou datovou schránku další profese a ministerstva. Zkrátka zdá se, že digitalizace – slovy básníka – pádí jako bláznivá.
Pro jejich majitele to může znamenat velké problémy – zpráva, která přijde do datové schránky, se totiž po deseti dnech považuje za doručenou. A pokud se jedná třeba o pokutu, začne nabíhat penále.
Při elektronickém podaní žádosti jsou příslušné správní poplatky o pětinu levnější než na úřadě. Při podání žádosti online na Portálu dopravy se údaje o vozidle a jeho majiteli vyplní automaticky.
Spuštění elektronického přihlašování na střední školy provázely zmatky a odklady. Programátoři z Cermatu totiž při poslední kontrole systému odhalili chybu.
O zahájení podnikání byl naopak největší zájem za poslední desetiletí. Vysoký počet nových podnikatelů je podle firmy dán i ukrajinskou menšinou, která se postupně adaptuje na české prostředí.
Advokát Pavla Rusa proti kázeňskému opatření podal na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který se tak věcí bude muset zabývat. Soud s ním bude pokračovat dalšími jednáními.
„Jelikož jsme neshledali žádné změny v případu ani pochybení v rozhodnutí soudu prvého stupně, rozhodli jsme se zamítnout stížnost obžalovaného,“ vysvětlil soudce Roman Drahný.
Ivana Timová, na rozdíl od svého manžela, s policií od začátku spolupracovala a dopředu avizovala, že se chce na trestu s žalobcem dohodnout. Za autora daných textů označila právě svého manžela.
Přihlašovací sytém bude propojený s registrem obyvatel. Když se zákonný zástupce přihlásí pomocí mobilního klíče e-Governmentu nebo bankovní identity, automaticky se mu načtou údaje.
Ze zákona mají od loňska používat datovou schránku všichni živnostníci, včetně těch s pozastavenou živností, a také všechny spolky, nadace nebo i sdružení vlastníků bytových jednotek.
„Budu bojovat za akademické svobody, za svobodu slova, svobodu názorů, svobodu vyjadřování,“ řekl Ševčík. Doplnil, že má předpřipravený právní postup, kterým se chce proti odvolání bránit.
Máloco vzbudilo v poslední době takový rozruch, jako záměr České pošty zavést významná úsporná opatření, zrušit na tři stovky poboček a propustit zaměstnance.
„Myslím si, že už nikdo nepochybuje o tom, že celá poštovní síť musí projít nějakou reorganizací, restrukturalizací, optimalizací a podobně,“ dodává bývalý generální ředitel Knap.
Kromě platebních karet bychom v chytrém telefonu nově mohli mít i elektronický občanský průkaz. Pracovat na něm bude Digitální a informační agentura, která v pátek v noci zahajuje svůj provoz.
„Kdyby ministerstvo vnitra už v roce 2022 jasně vykomunikovalo, proč se to dělá, žádná velká kampaň ani být nemusela,“ kritizuje komunikaci vlády k zavádění datových schránek politoložka Anna Shavit.
Podatelny finančních úřadů budou od pondělí do 3. dubna, kdy je poslední den pro podání papírového daňového přiznání, otevřené každý všední den od 8.00 do 17.00 hodin.
Na živnostenských úřadech je teď nezvykle živo. Poté, co začal stát všem podnikatelům posílat přístupové údaje do datových schránek, ruší hlavně starší lidé podnikání.
Podle odcházejícího šéfa České pošty Romana Knapa je nutné začít s připravenou transformací. „Když neproběhne, hrozí poště v dalších letech ztráta čtyři miliardy korun,“ říká.
Česká pošta by se měla rozdělit se na dvě části. Jedna by měla vykonávat veřejnou službu pro stát, který za ni bude platit. Druhá, komerční část by si měla na svůj provoz vydělat sama.
Žádosti o zrušení živnostenského oprávnění podávají z velké části senioři, kteří si kdysi založili živnostenský list a možná už i zapomněli, že ho mají. A teď by jim stát zřídil datovou schránku.
Od začátku roku spouští ministerstvo vnitra datové schránky živnostníkům, spolkům či nadacím. „Je to celkem jednoduché, člověk z toho nemusí mít strach,“ tvrdí Roman Vrba z ministerstva vnitra.
Aby mohli hlasovat pro uchazeče o Pražský hrad, rozhodovali se, jestli se jim cesta do nejbližší volební místnosti vůbec vyplatí. Češi, kteří žijí v zahraničí, často složitě hledají odpověď.
Jen zlomek lidí, kteří musí do konce března začít používat datovou schránku, tak již učinilo, píší Lidové noviny. A Výzkumný ústav bramborářský slaví 100 let, téma Mf Dnes. Více ve výběru z médií.
Před pěti lety možnost hlasovat s voličským průkazem využily tisíce občanů, kteří o hlavě státu rozhodovali například v horských střediscích nebo v cizině.
„Datové schránky fungují. Bezpečnost uživatelů datových schránek, přístup k datům a podobně nebyla žádným způsobem dotčena. Nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti jako takové,“ řekl Rakušan.