Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Rezoluce Valného shromáždění o Sýrii má význam jen symbolický

Valné shromáždění OSN velkou většinou schválilo rezoluci odsuzující syrskou vládu a požadující odchod prezidenta Bašára Asada z čela země. Podobnou rezoluci už projednávala Rada bezpečnosti, kde ji ale vetovalo Rusko s Čínou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující syrskou vládu

Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující syrskou vládu | Zdroj: Reuters

Obě země kritizovaly i dokument schválený Valným shromážděním, v tomto případě ale nemají právo veta. Rezoluce má ovšem výrazně nižší právní váhu a je hlavně symbolickou podporou pro syrskou opozici.

Nezávazný dokument jen stěží může něco změnit na syrské realitě. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka je ovšem otázka, jestli by něco mohla změnit i závazná rezoluce Rady bezpečnosti.

„Myslím si osobně, že také ne, protože v Sýrii se už všechno vymklo kontrole, a tím spíš si neumím představit, že teď by syrská vláda změnila postup. Že by své vojáky stáhla do kasáren a jednak se sama připravila o moc a jednak by nechala - možná - masakrovat lidi, kteří za ní stojí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O protisyrské rezoluci Valného shromáždění OSN mluvil ve Světě o desáté blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Takže význam hlasování ve Valném shromáždění je velký, ale pouze v symbolické rovině, kdy opravdu Damašku ukazuje, že svět stojí v tuto chvíli proti němu,“ poznamenal Tureček ve Světě o desáté.

O tom, jak se situace v Sýrii komplikuje, mezitím vypovídá i varování amerických tajných služeb, že proti syrskému prezidentu Asadovi nestojí pouze bojovníci za demokracii, ale také teroristé z al-Káidy, kteří do Sýrie přišli z Iráku.

Podle vrchního šéfa amerických zpravodajských služeb existuje velmi silné podezření, že právě oni stojí za posledními pumovými útoky v Aleppu a Damašku. Zapojení teroristů do bojů v Sýrii diskredituje tamní opozici a do značné míry dává za pravdu prezidentovi Asadovi.

„A druhá věc je, že pokud by Západ chtěl syrskou opozici nějak podporovat, tak to bude teď velmi těžko vysvětlovat. Když se ví, že by nepodporoval jenom - můžeme říct - legitimní bojovníky za svobodu a povstalce útočící na vojáky, ale dost možná, že by něco z té pomoci přišlo také teroristům,“ konstatoval blízkovýchodní zpravodaj.

Ve VS OSN prošla rezoluce, která žádá Damašek zastavit zabíjení

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme