Šéfové amerických aerolinek varují před spuštěním sítě 5G v okolí letišť. Může způsobit dopravní krizi
Plánované středeční spuštění bezdrátové sítě 5G v okolí amerických letišť může způsobit velkou dopravní krizi, varují šéfové aerolinek. V dopise americké administrativě upozorňují, že tato nová služba narušuje fungování přístrojů letadel. Kvůli této hrozbě už provozovatelé 5G sítí posunuli jejich spuštění na žádost ministerstva dopravy o dva týdny právě na tuto středu.
Středeční spuštění služby 5G může podle ředitelů leteckých společností a nákladních dopravců způsobit, že neodletí víc než tisíc spojů denně, což postihne cestující i dodávky důležitého zboží.
Žádají, aby síť 5G nebyla povolena ve vzdálenosti do tří kilometrů kolem letišť, dokud Federální úřad pro letectví nepřijde s řešením, jak zajistit, aby stroje i v těchto místech fungovaly bezpečně.
Operátoři zaznamenávají rozšíření používání 5G sítě. S hlavní fází výstavby se ale teprve začne
Číst článek
Jde o reakci na nedělní oznámení úřadu, že povolení přistávat má od něj asi 45 procent amerických komerčních letadel na řadě letišť se sítí 5G a další ho mají získat do středy. Na seznamu ale podle aerolinek mnoho velkých letišť chybí.
Technologie 5G již využívají desítky zemí světa. První zemí, která spustila komerční provoz 5G, se v dubnu 2019 stala Jižní Korea. V Česku byly první komerční mobilní sítě 5G spuštěny 1. července 2020 firmou O2.
Mobilní sítě páté generace (5G) umožňují až desetinásobnou rychlost připojení proti současným sítím LTE.
Měly by tak přinést výrazně kvalitnější služby pro obyvatele. Výhodou sítí 5G je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence. To umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech nebo v aplikacích umělé inteligence.