Čeští vojáci v Afghánistánu hlásí dva útoky: Ohrozilo nás 'nástražné výbušné zařízení'
Česká strážní rota, která má za úkol v Afghánistánu hlídat okolí spojenecké základny Bagrám, od října čelila dvěma útokům pomocí nástražných výbušných zařízení. Při incidentech nebyl nikdo z vojáků zraněn. Českým novinářům to při návštěvě vojáků v Afghánistánu ministryní obrany v demisi Karly Šlechtové řekl velitel 9. strážní roty Roman Rostás.
Bezpečnostní situace je podle Rostáse v okolí základny v zimním období klidnější. Jádro jednotky tvoří vojáci z Jindřichova Hradce ze 44. lehkého motorizovaného praporu. Pro prapor, který vznikl v roce 2008, to je první velká bojová mise.
České vojáky v Afghánistánu navštívila Šlechtová. 'Nachystali mi bohatý program,' řekla ministryně
Číst článek
„Máme tady řadu zkušených vojáků, ale i řadu vojáků, kteří jsou poprvé v Afghánistánu. S úkolem se poprali velice dobře, rychle nasbírali zkušenosti a odvádějí práci skutečně dobře. Jsem na tu jednotku hrdý, protože jsme ceněni i spojenci," poznamenal Rostás. V asi stošedesátičlenné jednotce je podle něj 122 nováčků.
Strážní rota má za úkol jezdit na hlídky do okolí základny a předcházet útokům na ni. Při hlídkách narušuje činnost nepřítele a jeho pohyb. Spolupracuje při tom i s afghánskými jednotkami. Na patroly jezdí přes den i v noci.
Zima je klidnější
Právě v noci, když nebylo dobře vidět, byla jednotka dvakrát během uplynulých měsíců napadena. „V obou případech vyvázli vojáci bez zranění a situaci zvládli. Ty nálože nebyly dostatečně velké, aby vojákům ublížily. V jednom případě jsme museli vozidlo odtáhnout, ale nedošlo k rozsáhlému poškození," podotkl Rostás.
Fitness aplikace prozradila polohu tajných vojenských základen. Používají ji totiž i vojáci
Číst článek
Poznamenal, že v minulosti již v Afghánistánu působil jako velitel čety v provincii Lógar, kde se dostal do kontaktu s povstalci asi patnáctkrát. „Takže tu situaci znám. Nicméně ti vojáci, kteří tu byli napadeni, byli v té situaci poprvé, ale zachovali se, jak nacvičovali v České republice, a zvládli to," dodal.
Bezpečnostní situace v provincii Parván, kde Bagrám leží, je podle něj trvale zhoršená. V zimním období je ale podle něj situace klidnější. „Protivník tady funguje i na bázi počasí, protože v létě tady má lepší podmínky, ať už delší den, ale zejména ty teploty, vůči nimž nebývá tak odolný," dodal.
Prezidentské volby
Čeští vojáci na Bagrámu se zúčastnili obou kol nedávných prezidentských voleb. Podle Rostáse o volbách živě diskutovali a zajímali se o ně. „Co nám dovolilo internetové připojení, tak sledovali i diskuze a veškeré informace k tomu, aby se co nejlépe rozhodli," řekl.
Psychiatr: České vojáky na misích nejvíc trápí průjem a záněty spojivek, s psychikou bojují Američané
Číst článek
Podle tiskového důstojníka jednotky, který si kvůli bezpečnosti nepřál uvádět své jméno, tráví vojáci odpočinek buď v soukromí na pokojích, kde třeba sledují filmy, nebo komunikují s rodinami. Navštívit také mohou posilovnu nebo českou kapli.
Vojákům na misi v Afghánistánu většinou nejvíce chybí české jídlo a zejména kontakt s rodinou. „V prosinci se mi narodil syn a ještě jsem ho neviděl. Ale s tím jsem počítal, když jsem sem jel," řekl Rostás.
Běžný den
Běžný den na základně se podle českých vojáků točí zejména kolem plnění operačního úkolu. „To znamená příprava na patrolu, patrola, údržba techniky, pravidelný výcvik," podotkl informační důstojník.
„Není tady rutina, každý den je jiný. Někdy se jede ve dne, někdy v noci, někdy se dělá příprava, někdy se plánuje, dělají se nácviky se spojenci," řekl další z českých vojáků. „Ztrácíme tu přehled o dnech v týdnu a jedeme podle data, podle úkolu. Slovo víkend tady neexistuje," dodal.