Tálibán vstoupil do Kábulu. Jedná se o nenásilném předání moci, rýsuje se přechodná vláda

Islamisté z hnutí Tálibán postupují dál do afghánské metropole Kábul, odkud se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Obsadili také prezidentský palác. Afghánský prezident Ašraf Ghaní ze země údajně odletěl. Mluvčí hnutí řekl, že bojovníci mají rozkaz vyhnout se krveprolití a čekat na dohodu. Afghánský ministr vnitra ujistil, že změna ve vedení země se uskuteční nenásilně prostřednictvím přechodné vlády.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 22:32 15. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Ašraf Ghaní jednal s americkým diplomatem Zalmajem Chalizadem a představiteli NATO.

„Nechceme ani jednu nevinnou oběť ani zraněné z řad afghánských civilistů, když přebíráme velení. Nevyhlašujeme ale příměří,“ uvedl v prohlášení mluvčí islamistického hnutí Zabíhulláh Mudžáhid. Podle něj je bezpečnost v metropoli i nadále v rukou vlády.

Agentuře Reuters mluvčí řekl, že povstalci se nehodlají mstít představitelům vládní moci ani příslušníkům armády a úředníkům, vedení Tálibánu podle něj nyní jedná s vládou o mírumilovném převzetí moci.

Přechodnou vládu v Afghánistánu by mohl vést bývalý ministr vnitra Alí Ahmad Dželalí, který teď působí na vysoké škole ve Spojených státech. S odkazem na diplomatické zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Dželalí byl ministrem vnitra v letech 2003 až 2005, v letech 2017 a 2018 byl velvyslancem Afghánistánu v Německu.

Zástupce Tálibánu uvedl, že do Afghánistánu se chystá odjet jeden ze zakladatelů hnutí mulla Abdul Ghání Baradar.

Úřad afghánského prezidenta sdělil, že bezpečnostní síly mají situaci v Kábulu pod kontrolou. Ve městě se ale na několika místech střílelo, uvedl Reuters.

Úřadující afghánský ministr vnitra Abdal Sattár Mírzakvál v prohlášení uvedl, že Tálibán už je velmi blízko převzetí moci. Afghánci by se neměli obávat... Žádný útok (na Kábul) nebude. Půjde o nenásilné předání moci přechodné vládě, citovala z jeho videovzkazu agentura AFP.

Obsadili prezidentský palác

Hnutí Tálibán v neděli obsadilo prezidentský palác. Na twitteru o tom informoval deník Arab News. 

#BREAKING: #Taliban commanders say they have taken control of #Afghan presidential palace: Reuters arab.news/gr6gc

17:40 – 15. 08. 2021

8 15

Televize Al Jazeera z paláce vysílala živý vstup. Bojovníci islámského hnutí se na něm v bydlišti prezidenta procházejí a skupinově fotí, zatímco redaktor s nimi rozmlouvá a popisuje, co se v budově děje.

V metropoli podle zpravodajů zahraničních médií panuje chaos, lidé obléhali banky, aby si vybrali své úspory, napsal na twitteru Sharif Hassan z listu The New York Times. Dlouhé fronty se stojí i před velvyslanectvími západních zemí, kde se lidé snaží získat víza, aby mohli vycestovat.

Agentura AP informuje o velkých frontách u přepážek prodeje letenek na mezinárodním letišti v Kábulu. Mnozí lidé jsou ochotni odletět v podstatě kamkoliv.

Ambasády ale pokračují s evakuací svých pracovníků a odvážejí je na kábulské letiště. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele uvedla, že nezbytné množství konzulárních úředníků a diplomatů nyní pracuje přímo na letišti.

Zástupce NATO sdělil, že pracovníci mise Evropské unie byli přesunuti na neupřesněné bezpečné místo.

Evakuují se i sídla afghánských vládních úřadů.

US helicopters seen this morning at US embassy Kabul. It seems the evacuation is underway. Photo by @The Associated Press

09:01 – 15. 08. 2021

3850 12963

Agentura AP s odkazem na afghánského činitele uvedla, že vládní vojáci ustoupili ze svých pozic na letecké základně Bagrám a přenechali ji povstalcům. Na základně je i věznice, v které je na 5000 trestanců.

Podle zpravodaje televize NBC povstalci mnohé z vězňů propustili.

Smyčka kolem Kábulu

Tálibán se o pár hodin dříve bez boje zmocnil města Dželálábád na východě země, což bylo poslední velké město kromě Kábulu, které měla pod kontrolou centrální vláda. Povstalci už v sobotu bez většího odporu dobyli čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf na severu země.

5:42

Novinářka Rahimi: Tálibánu nahrává nedůvěra ve vládu, v Herátu panuje strach o ženy a univerzitu

Číst článek

„V Dželálábádu se momentálně žádné boje neodehrávají, protože guvernér se vzdal Tálibánu,“ řekl agentuře Reuters afghánský vládní činitel s tím, že kapitulace před Tálibánem byla jedinou možností, jak zachránit životy civilistů. Podle něj bylo součástí dohody i to, že představitelé vládní moci a bezpečnostních složek směli město opustit.

Pád města, které leží na strategicky důležité silnici z Kábulu do pákistánského Péšávaru, vedl k tomu, že Tálibán obsadil rovněž hraniční přechod Torcham na afghánsko-pákistánské hranici. Pákistánské ministerstvo vnitra vzápětí informovalo, že přechod uzavřelo.

Šlo o poslední pozemní hraniční přechod, který ještě povstalci neměli pod kontrolou. Ze země je nyní možné se bez souhlasu Tálibánu dostat už pouze letecky.

Toto islamistické hnutí v posledních dnech dobylo velký počet provinčních středisek, některá se přitom stejně jako Dželálábád vzdala bez boje. Pod kontrolou jich má už téměř tři desítky z celkových 34 a ovládá většinu země.

Česko stáhne diplomaty z ambasády v Kábulu. Evakuuje i tlumočníky pomáhající české armádě

Číst článek

Povstalci v neděli utáhli smyčku kolem Kábulu i díky tomu, že dobyli provincii Vardak, která leží na jihozápad od metropole. Nově mají pod kontrolou také provincii Chóst u pákistánských hranic, uvedla agentura AP.

Vůdce uzbeckých milicí Abdul Rašíd Dóstum a prominentní tádžický vůdce Atta Muhammad Núr v sobotu uprchli přes hranice do Uzbekistánu, uvedla agentura AP s odvoláním na Dóstumovy spolupracovníky.

Núr pak na twitteru napsal, že pád Mazáre Šarífu byl důsledkem spiknutí. Navzdory našemu odhodlanému odporu byla bohužel veškerá armádní výzbroj odevzdána Tálibánu v důsledku dalekosáhlého a zbabělého komplotu, uvedl.

Agentura Reuters připomněla, že teprve minulý týden americké tajné služby odhadly, že ofenziva Tálibánu bude mnohem pomalejší a vycházely z toho, že dobýt Kábul potrvá přinejmenším tři měsíce.

Evakuaci českých diplomatů a spolupracovníků z Kábulu zajistí armáda ‚v nejbližších dnech‘

Číst článek

Evakuace

Některé státy včetně České republiky kvůli rychlému postupu Tálibánu zavřely v Kábulu své zastupitelské úřady a evakuují své občany. Do země se kvůli evakuaci dočasně vrátilo několik tisíc amerických a několik stovek britských vojáků. Do metropole v posledních dnech před ofenzivou islamistů utekly desetitisíce lidí.

Evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě zajistí z Afghánistánu česká vojenská letadla. Stát by se tak mělo v těchto dnech, řekla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová pro Radiožurnál. Bližší podrobnosti o probíhající operaci nebudou české úřadu kvůli bezpečnosti sdělovat.

V sobotu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodl o evakuaci diplomatů z české ambasády. Česko slíbilo pomoc i místním zaměstnancům velvyslanectví a tlumočníkům české armády, kteří o to požádali.

Na sociální síti Twitter se začaly objevovat příběhy afghánských tlumočníků, kterým západní země odmítly pomoc. „Internet je plný příběhů afghánských tlumočníků. Chci jasně říct - se všemi, kterých se program naší pomoci týká, jsme v kontaktu. Kdo tvrdí, že nebyl kontaktován, tak zřejmě proto, že mu kontrakt dávno skončil a program se na něj nevztahuje, nebo neprošel bezp. screeningem,“ vyjádřil se k nim ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Internet je plný příběhů afghánských tlumočníků. Chci jasně říct - se všemi, kterých se program naší pomoci týká, jsme v kontaktu. Kdo tvrdí, ze nebyl kontaktován, tak zřejmě proto, že mu kontrakt dávno skončil a program se na něj nevztahuje, nebo neprošel bezp. screeningem.

15:00 – 15. 08. 2021

17 192

Rusko evakuaci nechystá

Evakuaci svého velvyslanectví nechystá Rusko. To oznámilo, že povstalce za legitimní vládce neuznává a že je připraveno spolupracovat s přechodnou vládou. Dva představitelé Tálibánu ale podle agentury Reuters uvedli, že s přechodnou vládou nepočítají a že Tálibán hodlá plně převzít moc v zemi. 

NATO chce diplomaty udržet

Severoatlantická aliance chce v Kábulu dál udržet v chodu své diplomatické zastoupení. NATO bude pomáhat zejména s provozem letiště, řekl v neděli agentuře Reuters nejmenovaný činitel této mezinárodní organizace.

„NATO vývoj v Afghánistánu nepřetržitě monitoruje. Bezpečnost našich lidí je na prvním místě a my se budeme dál snažit podle nutnosti přizpůsobit,“ uvedl zástupce aliance. „Podporujeme snahy Afghánistánu najít politické řešení konfliktu, což je nyní naléhavější než kdy dříve,“ dodal.

jgr, voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme