Afghánští vojáci se pokoušejí získat zpět kontrolu nad Kunduzem
Afghánská armáda bojuje s Tálibánem o provinční město Kunduz na severu země. Islamistické hnutí ho obsadilo v pondělí. Od konce vlády Tálibánu před 14 lety je to poprvé, co se ozbrojencům podařilo dobýt jedno z hlavních měst provincií. Armádní generálové ale věří v brzký obrat.
„Někteří lidé z vlády tálibáncům s obsazením Kunduzu pomáhali. Dnes nebo zítra ale začnou skutečné boje a Tálibán zřejmě neudrží město moc dlouho,“ řekl afghánský vojenský analytik, generál Atíkulláh Amarchil.
„Ozbrojencům se skutečně podařilo město obsadit a rabovat, nebudou ho ale schopni okupovat delší dobu,“ dodal.
Afghánští vojáci se snaží získat zpět kontrolu nad Kunduzem, provinčním městem na severu země. Taliban ho obsadil v pondělí
Už ráno některé části Kunduzu obsazovaly speciální jednotky afghánské armády, které prováděly i výsadky z vrtulníku. Z města se teď ve spolupráci s policií snaží ozbrojence vytlačit.
Afghánské vojáky podporuje i americké letectvo, které zaútočilo na některé pozice Tálibánu v okolí města. Podle posledních informací se armádě už podařilo dostat pod kontrolu věznici, ze které utekla asi stovka vězněných příslušníků Tálibánu. Vojáci mají pod kontrolou také policejní stanici.
Ve spojitosti s útokem na Kunduz se objevují také úvahy o opětovném posilování islamistů. Afghánci často obviňují ze spolupráce a podpory Tálibánu tajné služby sousedního Pákistánu.
Od oficiálního potvrzení smrti dlouholetého táibánského vůdce mully Umara je toto první vojenský úspěch jeho nástupce mully Muhammada Mansúra. Zároveň je to i největší zkouška pro afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, který do úřadu nastoupil před rokem.
Podobné útoky jako ten, který se stal v pondělí v Kunduzu, můžou být pro Tálibán upevňovací taktikou pro pokračování mírových rozhovorů s kábulskou vládou. Rozhovory zamrzly v červenci, kdy vláda přiznala, že vůdce Tálibánu mulla Umar už je dva roky po smrti.
Uvnitř Tálibánu ale momentálně není shoda ohledně pokračování rozhovorů s vládou v Kábulu.