Africe nestačí ruská pomoc v dodávkách obilí. Předseda Africké unie požaduje přímeří na Ukrajině
Návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina na dodávky obilí do Afriky nestačí a je zapotřebí příměří na Ukrajině, uvedl v pátek předseda Africké unie Azali Assoumani podle agentury Reuters. V závěrečném projevu na rusko-africkém summitu v Petrohradě také řekl, že Putin ukázal připravenost jednat s Ukrajinou a že je nyní potřeba k rozhovorům přesvědčit „druhou stranu“.
Putin řekl africkým vůdcům, že Rusko je připraveno zásobovat Afriku obilím, a to částečně zdarma. Stalo se tak poté, co minulý týden odmítl prodloužit dohodu, která Ukrajině umožňovala navzdory válce vyvážet obilí z černomořských přístavů.
Vzápětí následovalo ruské bombardování ukrajinských vývozních zařízení a skladů obilí, což způsobilo, že cena obilí na světovém trhu prudce vzrostla, připomněl Reuters.
„Prezident Ruska ukázal, že je připraven nám pomoci v oblasti dodávek obilí. Ano, je to důležité, ale nemusí to stačit. Musíme dosáhnout příměří,“ řekl Assoumani, který je prezidentem Komor.
Švindl s obilím má obelhat Afričany. Turecko může Rusy chytit pod krkem, myslí si expert
Číst článek
„Prezident Putin nám ukázal, že je připraven zapojit se do dialogu a najít řešení. Teď musíme přesvědčit druhou stranu," dodal.
Putin řekl africkým vůdcům, že to byl Kyjev, kdo s ním odmítl vyjednávat na základě dekretu, který byl přijat krátce poté, co loni v září anektoval čtyři ukrajinské regiony, které Rusko částečně kontroluje.
Ve skutečnosti Ukrajina ukončila jednání s Ruskem, která vedla v Bělorusku a Turecku, již loni na jaře po ústupu ruských vojsk od Kyjeva a následném odhalení válečných zločinů, které během okupace v ukrajinských městech a vsích spáchali ruští vojáci.
Symbolem těchto zvěrstev se stalo město Buča, kde se po osvobození našly masové hroby se stovkami zavražděných civilistů.
Rusko již dlouho tvrdí, že je otevřeno jednáním, ale že Kyjev musí vzít v úvahu „nové skutečnosti“ v podobě anexe ukrajinských regionů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij odmítl myšlenku příměří, které by Rusku ponechalo kontrolu nad téměř pětinou jeho země a poskytlo jeho silám čas potřebný k přeskupení po 17 měsících kruté války, dodala agentura.