Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Americký tisk si všímá proměny Ground Zero šest let po útoku

Zítra si Spojené státy připomenou šesté výročí největšího atentátu ve svých dějinách. Tamní tisk si proto všímá, jak se místo krvavého útoku na Světové obchodní středisko od té doby změnilo. Podíváme se ale také na poněkud svéráznou stránku rozpuštění polského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Když 11. září 2001 letadla řízená teroristy narazila do dvou mrakodrapů, na rušné newyorské tepně náhle vznikla beznadějně vyhlížející hromada trosek. Deník New York Times se v této souvislosti zamýšlí nad tím, jak toto místo vypadá šest let po útoku.

I přes pomalou rychlost rekonstrukce se Ground Zero opět proměňuje v místo, které bzučí životem, hodnotí deník. Podle listu zpočátku jen málo lidí věřilo, že se sem vrátí život tak rychle. Notně tomu pomohly vydatné finanční injekce od státu, například federální program, který poskytl více než šest miliard dolarů na rekonstrukci centra, připomíná deník.

Po počátečním šoku se podle něj vracejí obchodníci i obyvatelé - počet obyvatel Dolního Manhattanu vzrostl o deset tisíc, za poslední čtyři roky se vystavělo na šest tisíc bytů a dalších pět tisíc se plánuje postavit" poznamenávají newyorské Timesy.

Polská politická krize vyústila v rozpuštění parlamentu. Ačkoliv to může znít poněkud divně, tamní poslanci rozpuštění sejmu bouřlivě oslavili. O těchto zvycích a tradicích polských politiků píše list Dziennik.

Jedni se stavěli do fronty v parlamentním obchodu s alkoholem, jiní obléhali stoly v sejmovém baru a restauracích. Pronášeli přípitky a zpívali Hej sokoli! nebo Černé oči. Zatímco novináři čekali na tiskovou konferenci maršálka Sejmu, mnozí poslanci už postávali před parlamentní kaplí. Ne proto, aby se modlili za úspěch ve volbách, ale kvůli tomu, že až ke kapli sahala fronta do jediného parlamentního obchodu s lihovinami.

Před půlnocí byl největší nával v baru Havelkovy restaurace, který je nejblíže jednací síni. S přibývajícími hodinami rostla obliba restaurace u Nového domova poslanců. Protilehlé kouty okupovali politici dvou největších stran. Vytrvalci skončili v baru, kterému se říká U mříže. Je to kultovní místo, kde poslanci zapíjejí parlamentní nezdary i úspěchy. Plno je tu od té doby, co sem mají zakázaný přístup fotoreportéři a kameramani.

Popularita tohoto baru zcela jistě spočívá i v tom, že pět metrů od něj začínají schody do poslaneckého hotelu. Pokud se poslanec vrací z nějaké zábavy, nemá to do postele daleko, pokud zábavu hledá, stačí sejít dolů. Není se čemu divit, že poslanci, kteří byli ve kolem třetí hodiny ranní spatřeni v baru U mříže, následující den chyběli na předvolebních shromážděních svých stran, připomíná polský list Dziennik.

Zahraniční tisk se stále věnuje jednomu z nejzáhadnějších kriminálních případů poslední doby. Jde o britskou dívku Madeleine, která se měla už v květnu ztratit svým rodičům při dovolené v Portugalsku. Kampaň při pátrání po čtyřleté dívce už nabyla obrovských rozměrů, zapojila se do ní i autorka Harryho Pottera, spisovatelka Joanne Rowlingová.

Jenže teď se objevily úvahy, jestli náhodou rodiče Madeleine o jejím osudu nevědí více, než dosud tvrdili. Manželský pár Kate a Gerryho McCannových se o víkendu vrátil z Portugalska do Británie. Britský tisk si všímá toho, že právě ve stejné chvíli začala portugalská policie oba rodiče považovat za podezřelé.

Případ zmizelé Madeleine vyvolal neobvyklou vlnu solidarity po celém světě, ovšem teď leží na jejích rodičích temný stín podezření, napsaly například londýnské Timesy. Ačkoliv McCannovi tvrdí, že jakákoliv podezření budou vyvrácena, faktem zůstává, že portugalským detektivům odmítli při výsleších odpovědět na 40 otázek, poznamenává deník.

Další britský list, The Independent, zase varuje, že výsledky, kvůli kterým portugalská policie zařadila na seznam podezřelých i rodiče Madeleine, nemusí být věrohodné. Vyšetřování nabralo nový směr po rozboru krve ze sedadla auta, které si McCannovi vypůjčili. Rozbory provedla britská soudní laboratoř v Birminghamu. Jenže podle zdrojů z této laboratoře jsou vzorky DNA z auta příliš poškozené na to, aby mohly být věrohodně porovnány se vzorkem DNA zmizelé Madeleine, upozorňuje Independent.

Martin Hromádka, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme