‚Stále věřím, že dohoda je možná.‘ Babiš s Mayovou řešil brexit, migrační krizi i historii
Český premiér Andrej Babiš ve středu po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýně vyjádřil optimismus ohledně dohody Británie o jejím odchodu z Evropské unie. Předseda vlády také zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii. Na závěr své pracovní cesty do Británie navštívil premiér s manželkou slavnostní koncert České filharmonie.
„Stále věřím, že dohoda je možná, 95 procent je vyjednáno. Vyjednává se intenzivně,“ řekl Babiš českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s ní hovořit právě „v době, kdy je potřeba nějakým způsobem, doufejme že pozitivně, dotáhnout rozhovory o brexitu“. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.
Merkelová přijede v pátek do Prahy na oslavy stoletého výročí republiky. Bude jednat s Babišem
Číst článek
„Doufejme, že do konce listopadu obě strany najdou nějakou dohodu, protože si myslím, že je to pro všechny důležité. Všichni už jsou z toho trochu nervózní a je v zájmu všech, aby se našla dohoda, aby spolupráce s Velkou Británií, i z hlediska České republiky, se zásadně nezměnila,“ uvedl premiér.
Babiš však zdůraznil, že nemá kompetenci o dohodě vyjednávat. „Na Evropské radě (summitu EU) jsme se shodli, že vyjednává Michel Barnier,“ řekl. Unijní šéfvyjednávač o brexitu má podle něj plnou důvěru České republiky.
Připustil, že i Česká republika se musí připravit na možnost brexitu bez dohody, „aby nedošlo k ohrožení pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii“.
Premiér označil Velkou Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi. Babiš Mayovou mimo jiné informoval, že stále žije poslední český letec z bitvy o Británii Emil Boček, kterému je 95 let. Britové v roce 1940 čelili nacistickým leteckým útokům.
Zbývá dořešit pět procent, řekla Mayová k dohodě o brexitu. Stále ovšem není vyřešena otázka irské hranice
Číst článek
Předseda vlády připomněl, že jako ministr financí měl dobré vztahy se svým britským protějškem Philipem Hammondem, a zdůraznil, že obě země nebyly v eurozóně.
„Byl to náš spojenec a ty dlouholeté a stoleté vztahy, které máme, jsou nadstandardní a samozřejmě máme zájem v tom pokračovat,“ prohlásil český premiér.
Koncert České filharmonie
S Mayovou údajně hovořil také o ilegální migraci, o situaci v Sýrii i o Saúdské Arábii. V názorech na migraci i v kritickém postoji vůči návrhům rozpočtu Evropské komise mezi nimi podle Babiše panuje shoda.
Premiér navštívil Londýn ve dnech oslav stého výročí založení Československa. S nimi souvisí takzvaný Český týden, který připravila česká ambasáda. Jeho součástí je koncert České filharmonie, která se ve středu a ve čtvrtek představí londýnskému publiku.
Babiš s manželkou Monikou se středečního koncertu v Královské akademii hudby zúčastnil jako hlavní host. Navštívil ho také ministr kultury Antonín Staněk.
Zeman a Babiš se sešli na Hradě. Detaily ke schůzce ale neuvedli
Číst článek
„Je to vyjádření našeho národa a naší stoleté spolupráce,“ prohlásil Babiš před koncertem. Dále řekl, že rád navštěvuje hudební festivaly a „možná 30 let“ se osobně zná s houslistou Václavem Hudečkem.
Český premiér se ve středu v Londýně setkal také na pracovním obědě se starostou finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem, položil věnec u pomníku hrdinů z bitvy o Británii a na zastupitelském úřadě hovořil se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království.
Monika Babišová mezitím odpoledne navštívila nadaci dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital for Children a setkala se se zástupci českých škol z Londýna, Bristolu, Birminghamu a Manchesteru.