Astronauti z Discovery absolvovali šestihodinový pracovní výstup do kosmu
Dva astronauti z raketoplánu Discovery, který v pondělí večer zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), mají za sebou první úspěšný výstup do kosmického prostoru. Potvrdil to mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Robert Curbeam a jeho švédský kolega Christer Fuglesang během více než šestihodinového pobytu ve volném prostoru splnili podle řídicího střediska v Houstonu bez problémů všechny úkoly. Jedním z hlavních bylo připevnit k ISS dvoutunový hliníkový díl. Délka stanice se tak prodloužila o 3,3 metru na 54,5 metru. Po úplném dokončení by měla měřit 75,7 metru. Kosmonauti také připevnili šest elektrických kabelů, vyměnili kameru na vnější straně stanice a provedli několik dalších nezbytných úkonů.
Sedmičlenná posádka raketoplánu má za týdenního pobytu ve vesmíru přispět k dostavbě stanice. Kosmonauty čekají ještě dva výstupy do volného prostoru, ve čtvrtek a v sobotu. Sunita Williamsová, která také přiletěla v Discovery, vystřídá jednoho ze tří obyvatel stanice - německého kosmonauta Thomase Reitera a zůstane na oběžné dráze příštích šest měsíců.
Do roku 2010, kdy by měl program letů raketoplánů k ISS skončit, chce NASA ke stanici vyslat ještě aspoň 14 dalších posádek.