Austrálie stáhne vojáky z Afghánistánu dřív, než bylo v plánu
Austrálie stáhne své vojáky z Afghánistánu dříve, než původně plánovala. Jen dva dny po 18hodinových útocích islámských radikálů v Kábulu to oznámila premiérka Julia Gillardová. Podle ní už australští vojáci svůj úkol v Afghánistánu splnili.
Nový postup v Afghánistánu by se měl projednávat na summitu NATO v Chicagu v květnu. Australští vojáci by měli být doma dříve než v polovině roku 2013, tedy ještě před tamějšími parlamentními volbami.
„Jsem si jistá, že v Chicagu bude polovina roku 2013 uznána jako milník v mezinárodní strategii. Klíčový bod, po kterém se budou moci mezinárodní síly soustředit už pouze na podpůrnou činnost na celém území Afghánistánu,“ uvedla Gillardová na tiskové konferenci.
Austrálie byla součástí koaličních vojsk v Afghánistánu hned od počátku mise v roce 2001. Momentálně má především v paštúnské provincii Orúzgán 1550 mužů, což je nejvíce ze zemí, které nejsou v NATO. Postupně měli vycvičit a předat bezpečnostní situaci do rukou svých afghánských kolegů.
Na to, co stojí za nečekaným oznámením premiérky Gillardové, se Rádio Česko ptalo Iky Detrichové, vedoucí českého vysílání Rádia SBS v Sydney
Jejich uspíšené stažení premiérka zdůvodnila zlepšením bezpečnosti v Afghánistánu i zneškodněním mnoha představitelů Al-Káidy včetně vůdce teroristické sítě Usámy bin Ládina loni v Pákistánu.
„Julia Gillardová tvrdí, že došlo ke zlepšení bezpečnosti v oblasti Uruzgán, kde jsou hlavně Australané. Z Afghánistánu se také nestahují všechny jednotky, ale podle toho, jaká je bezpečnostní situace v jednotlivých provinciích. Opozice toto rozhodnutí do určité míry schvaluje, ale na druhé straně si myslí, že je politicky motivováno,“ řekla ve Světě o druhé Ika Detrichová, vedoucí českého vysílání Rádia SBS v Sydney.
V Afghánistánu od začátku operace zahynulo 33 australských vojáků, nejvíce přitom v loňském roce. To se pochopitelně odráží i v postojích veřejnosti.
Vyšla Gillardová vstříc Obamovi?
„V poslední době to veřejnost nepřijímá dobře, protože v roce 2011 tam zemřelo zatím nejvíce vojáků, jedenáct. O rok dříve deset. Jejich rodiny to samozřejmě těžce nesou, ale chápou, že vojáci tam konají svoji misi.“
„Ovšem široká veřejnost to vidí téměř jako druhou válku ve Vietnamu, takže se na to nedívá dobře. Hlavně když v loňském roce bylo najednou ve velice rychlém sledu několik úmrtí v té provincii Uruzgán,“ konstatovala Detrichová.
Podle ní se už objevily i názory, že nečekané oznámení premiérky Gillardové nahrává americkému prezidentovi Obamovi. Toho v listopadu čekají volby a také se snaží jednotky z této země co nejrychleji stáhnout.
„Takže se tady objevily i takové názory, že možná opravdovým důvodem byla snaha vyjít vstříc Baracku Obamovi, s nímž má australská předsedkyně vlády velmi, velmi dobré vztahy,“ poznamenala Ika Detrichová.
V současnosti je v Afghánistánu kolem 130 tisíc aliančních vojáků z 50 různých zemí. Většina z nich se má stáhnout do konce roku 2014.