Zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přinese tisíce obětí, míní experti. V Bangkoku se zřítil mrakodrap

Střední část Myanmaru v pátek zasáhlo silné zemětřesení, které se následně výrazně rozšířilo i do sousedního Thajska. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných. Podle agentury Reuters to oznámil šéf tamní vojenské junty Min Aun Hlain, který zároveň upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Thajsko oznámilo nejméně devět mrtvých. Podle americké geologické služby USGS dosáhlo zemětřesení 7,7 stupně.

Aktualizováno Neipyijto (Myanmar) / Bangkok (Aktualizováno: 16:30 28. 3. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprávy z řady míst v Myanmaru stále nejsou dostupné, proto se očekává, že skutečná bilance obětí bude výrazně vyšší. 

Model americké geologické služby USGS považuje za velmi pravděpodobné, že zemětřesení, které zasáhlo i část Thajska, si vyžádalo přes 1000 mrtvých. Propočet ovšem také ukazuje, že je 34procentní pravděpodobnost, že mrtvých bude přes 10 tisíc.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo nedaleko více než milionového myanmarského města Mandalay, které je druhým největším v zemi. Myanmarská vláda vyhlásila v několika regionech stav nouze. 

Zřícení mrakodrapu

Všechny thajské oběti jsou hlášeny z metropole Bangkoku. Osm lidí tam podle úřadů zahynulo, když se zřítila rozestavená třicetipodlažní budova. Záchranáři nyní prohledávají trosky a pátrají po dělnících, kteří na stavbě v době přírodní katastrofy byli.

Pohřešováno je 117 lidí. Jeden z dělníků, kterému se podařilo včas ze stavby utéct, podle CNN vypověděl, že se ozvaly rány a konstrukce se začala hroutit. „Vypukl chaos a lidé začali utíkat,“ řekl.

České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany. Podle mluvčího resortu Daniela Drakea cestovatelský systém Drozd v Thajsku eviduje 396 Čechů a v Myanmaru čtyři.

„Nemáme informaci o žádném českém občanu, který by byl zasažen zemětřesením. Prostřednictvím ústředí ministerstva zahraničí jsme v kontaktu s asociacemi cestovních kanceláří. Nejturističtější oblasti jako Phuket nebo Ko Samui nebyly tolik postižené zemětřesením. V zásadě šlo o Bangkok a sever Thajska,“ řekl Radiožurnálu český velvyslanec v Thajsku Pavel Pitel.

„Vysoký počet obětí a rozsáhlé škody jsou pravděpodobné, katastrofa se zřejmě týká rozsáhlé oblasti,“ konstatuje USGS o situaci. Státní média v Myanmaru oznámila, že v důsledku otřesů se v zemi zřítilo několik budov a mostů. 

V nemocnici v myanmarském hlavním městě Neipyijto zemřelo podle agentury AFP 20 lidí na následky zranění, která utrpěli během zemětřesení. V centrální části Myanmaru přišli o život tři lidé poté, co se zřítila část jedné z místních mešit, řekli agentuře Reuters svědci. Další dva lidé zahynuli po zřícení hotelu ve městě Aunban na jihu země.

Pod troskami zůstalo dvacet lidí. Na více místech zanechalo zemětřesení škody na veřejné infrastruktuře. Vojenská junta vyhlásila stav nouze v několika regionech včetně metropole Neipyijto a druhého největšího města Mandalay, které leží zhruba 3,5 hodiny cesty autem severně od hlavního města. Lidé na facebooku sdíleli fotografie zachycující poškození části královského paláce a několika budov. Nedaleko města se také zřítil téměř stoletý most, píše AP.

„Stát rychle vyhodnotí situaci a začne se záchrannými akcemi a humanitární pomocí,“ napsala junta na telegramu. Mezitím slíbila Evropská unie, že je připravená poskytnout Myamaru pomoc, uvedla agentura AFP. Situaci v zemi podle agentury Reuters monitoruje úřad OSN pro humanitární záležitosti.

Situace v Číně a Thajsku

Zemětřesení zasáhlo na hranicích s Myanmarem i Čínu, konkrétně provincie Jun-nan a S'-čchuan. Několik budov se zřítilo a úřady hlásí zraněné. Přesný počet není znám.

Katastrofa se značně rozšířila i do sousedního Thajska. Ve stovky kilometrů vzdáleném Bangkoku se pod vlivem otřesů zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, v jehož troskách zemřeli nejméně dva a uvízlo nejméně 40 dělníků, informovala agentura AFP. Záchranáři zatím našli sedm živých lidí a po dalších stále pátrají, napsala agentura AP.

Další budovy se také znatelně kývaly a v obavách z nich vybíhali lidé. Řada z nich pak zůstávala na ulicích pro případ, že by přišly další otřesy.

Média informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v hlavním městě nouzový stav, ale tuto informaci popřel místopředseda vlády Čánvirakun. Podle nových informací však vedení metropole označilo město za oblast postiženou katastrofou, což má usnadnit přístup k nouzové pomoci, píše AP.

Od zemětřesení v Indickém oceánu uplynulo 20 let. Ničivá tsunami si vyžádala na 230 tisíc obětí

Číst článek

„V tuto chvíli podle našich informací jak premiérka, tak guvernér Bangkoku vyhlásili stav nouze a jen proto, aby mohli aktivovat ty složky záchranného systému, začít s pomocí, zejména teda v oblasti toho zříceného mrakodrapu,“ řekl český velvyslanec Pitel. 

V Bangkoku úřady evakuovaly kanceláře a obchody a zastavily provoz některých linek metra. Ministerstvo civilního letectví podle agentury Reuters oznámilo, že zemětřesení v metropoli nenarušilo letecký provoz.

Kromě hlavního města zaznamenali otřesy také lidé v centrální a severní části Thajska. „Slyšel jsem ten hluk, když jsem spal doma, tak jsem v pyžamu vyběhl z budovy, co nejdál to šlo,“ řekl agentuře AFP například obyvatel severothajského města Čchíengmaj.

Epicentrum zemětřesení, které začalo kolem 13.30 místního času (07.30 SEČ), se nacházelo v Mynamaru. Ohnisko otřesů leželo deset kilometrů pod povrchem.

Pomoc z Česka

Čeští hasiči jsou připraveni pomoci po zemětřesení v Myanmaru a Thajsku. Pokud země o pomoc požádají, je USAR tým schopen vyrazit do šesti hodin od akceptace. Řekla to mluvčí Hasičského záchranného sboru ucie Pipiš.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil odpoledne České televizi řekl, že Myanmar oznámil, že je připravena přijmout zahraniční pomoc. Tím se podle něj zvýšila pravděpodobnost, že hasiči na pomoc vyrazí.

Česko je připravené poslat na místo dva typy USAR odřadů, střední nebo těžký. „Jsme v pohotovosti a čekáme, až země zažádá o pomoc,“ řekla mluvčí Pipiš. Střední USAR tým čítá 36 osob a kromě hasičů, statika a lékaře je jeho součástí také pět kynologů se psy.

Těžký USAR tým se skládá z 69 lidí - z hasičů, statika, dvou lékařů a deseti kynologů se psy. Oba týmy jsou na místo schopné vyrazit v řádu hodin od akceptace nabídky, uvedli hasiči v tiskové zprávě. Podle nich se nyní svolávají a informují jeho členové, zajišťují se možnosti přepravy a shromažďuje se potřebný materiál.

všt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme