Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Barrosova komise dostane zelenou i od europoslanců ODS

Europoslanci ODS nakonec ve čtvrtek s velkou pravděpodobností podpoří novou Evropskou komisi. A to přesto, že v posledních dnech vážně uvažovali o hlasování proti. Domluvili se tak dnes ve Štrasburku a definitivní rozhodnutí padlo po podvečerní schůzce mezi designovaným předsedou budoucí evropské exekutivy José Barrosem a šéfem národní delegace v klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů Janem Zahradilem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso

José Barroso | Foto: AFP

Poslancům ODS vadila na inovované Barrosově soupisce nové evropské komise hlavně jedna osoba - Maďar Laszlo Kovacs. Důvody jsou jeho komunistická minulost a to, že nebyl příliš silný v kramflecích při prvním slyšení, tedy v době, kdy se počítalo s tím, že bude mít na starosti energetiku.

Barroso Kovacsovi po stížnostech poslanců přidělil jiný resort - daně. A právě dnes měl druhé slyšení. Výsledek byl podle pozorovatelů lepší než minule. Rozpaky ale některé poslance ODS neopustily. "Kdybych měl být upřímný, tak bych musel říci, že otázky na minulost pana Kovacse byly hrou na nepříjemné otázky, protože to tam maximum pléna vůbec nezajímalo," potvrzuje například Ivo Strejček.

Na poslance ODS velmi tlačilo vedení klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů, které má za to, že frakce by měla i přes výhrady ke Kovacsovi pravicovou komisi jasně podpořit. Pozice občanských demokratů se přes den postupně vyjasňovala. V podvečer se pak Jan Zahradil sešel s Josém Barrosem, aby mu pocity občanských demokratů, které vyvolala kauza Buttiglione, vysvětlil.

"Ultrakonzervativec musel odejít, zatímco exkomunista mohl zůstat, což je podle našeho názoru trochu nevybalancované. A zároveň je to poněkud delikátní záležitost vzhledem k tomu, že například v České republice probíhají tento týden oslavy 15. výročí pádu komunismu. Dávat zrovna v tuto chvíli na vědomí, že do vysoké funkce v evropské instituci může být instalován bývalý komunista, je velmi paradoxní," řekl Zahradil.

Zahradil také Barrosa ujistil, že celá národní delegace v lidoveckém klubu jeho tým podpoří. To se tedy týká občanských demokratů, europoslanců za SNK-ED i KDU-ČSL. "Takže by všichni přítomní členové české delegace měli hlasovat pro komisi," potvrzuje Zahradil.

Proč nakonec padlo toto rozhodnutí? První podnět je ten, že původně se kvůli Kovacsovi bouřili Češi, Poláci i Maďaři. Ovšem například právě Maďaři se později rozhodli, že komisi podpoří. Důvodem číslo dvě je, že česká národní delegace v klubu ELS-ED zvážila, co by následovalo, kdyby komise neprošla.

V parlamentních kuloárech se mluvilo o tom, že v takovém případě by zřejmě komisi sestavoval například Günter Verheugen. "Spekuluje se o tom, že kdyby pan Barroso podruhé neuspěl, tak by pravděpodobně už byl nasazen předseda Evropské komise z jiné politické skupiny, buďto liberál nebo socialista. Takže v tomto ohledu je pan Barroso určitě nejlepší volba," řekl Zahradil.

Podobně přemýšlí i Zuzana Roithová z KDU-ČSL: "Potřebujeme funkční komisi a člověka, který je schopen přivést komisi ke změnám a reformám, které unie potřebuje. A Barroso tím člověkem je." O celém Barrosově týmu se bude hlasovat ve čtvrtek. Očekává se, že po všech peripetiích nakonec získá nová komise širokou podporu. Pokud se tak stane, s třítýdenním zpožděním by se pak konečně měla vzápětí ujmout své práce.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme