Cichanouská apeluje na unii, aby neuznala výsledek voleb. V Bělorusku se poprvé sejde rada opozice
V běloruském Minsku ve středu poprvé zasedne opoziční Koordinační rada pro předání moci. Prezident Alexandr Lukašenko ji označil za nezákonnou a pohrozil, že proti jejím členům zasáhne. Členkou rady je i nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová.
Členka koordinační rady Volga Kavalkovová zdůraznila, že rada vznikla zákonně a jejím cílem je připravit nenásilné převzetí moci po prezidentských volbách, jejichž výsledky běloruská opozice neuznává a ve kterých podle Ústřední volební komise s 80 procenty zvítězil Alexandr Lukašenko.
Ten považuje vznik rady za pokus o uchvácení moci a upozornil, že použije odpovídající opatření. Podle Lukašenka jsou nejmenovaní členové rady nacisti.
Ještě před schůzkou rady vyzvala vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný. Oznámily to ve středu tiskové agentury. Volby podle úřadů pošesté vyhrál autoritářský šéf státu Alexandr Lukašenko, vládnoucí bývalé sovětské republice od roku 1994. Situaci v Bělorusku mají ve středu při mimořádné videokonferenci posoudit prezidenti a premiéři zemí Evropské unie.
Neobvyklý summit, který má přesvědčit Lukašenka i Rusko. Co čekat od jednání lídrů EU k Bělorusku?
Číst článek
„Vyzývám vás, abyste neuznali tyto zfalšované volby,“ apelovala Cichanouská z exilu v Litvě, kam se musela uchýlit pod nátlakem běloruských úřadů. „Lukašenko ztratil veškerou legitimitu v očích našeho lidu a světa,“ dodala ve videu, zveřejněném na serveru YouTube. Uvedla také, že chce uspořádání nových voleb pod mezinárodním dohledem.
V Bělorusku druhým týdnem pokračují demonstrace, jejichž účastníci považují Lukašenkovo vítězství za zfalšované a žádají jeho rezignaci.
Evropská unie dala najevo, že přijme sankce proti běloruským představitelům, odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů, při kterých nejméně tři lidé přišli o život a tisíce lidí zadržela policie.
Ruský prezident Vladimir Putin, který nabídl Lukašenkovi vojenskou pomoc, v úterý hovořil o situaci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a Charlesem Michelem, který předsedá summitům Evropské unie. Varoval je před cizím vměšováním do záležitostí Běloruska, které je blízkým spojencem Moskvy, dodala agentura Reuters.
‚Starejte se o protesty v USA a Francii‘
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na středečním jednání bezpečnostní rady státu vyzval západní vůdce, včetně špiček Evropské unie, aby se nestarali o Bělorusko, ale o problémy vlastních zemí, uvedla agentura Belta.
Trest smrti, odposlechy, policejní násilí, cenzura. Jak se žilo a žije v Lukašenkově Bělorusku?
Číst článek
„Prostě bych jim poradil: než budete na nás ukazovat prstem, dejte si na pořad svých porad problém takzvaných žlutých vest ve Francii a strašných nepokojů v USA. Přál bych si, aby především posoudili protesty proti izolaci během pandemie v Německu a dalších evropských zemích,“ prohlásil Lukašenko.
„Upozorňuji, že mají mnoho problémů u sebe doma. A neměli by ukazovat dneska na Bělorusko, aby odpoutali pozornost od problémů, které existují ve Franci, USA, Německu a tak dále,“ dodal.
Západ se podle Lukašenka už nijak netají s tím, že shromažďuje peníze k financování protestů a posílá je do Běloruska. Vůdcové Západu sice nabízejí jednání, ale současně protlačují své záměry, a to Minsk odmítá akceptovat.