Do Betléma se po více než tisíci letech vrací fragment Ježíšovy kolébky. Papež ho věnuje jako dar
Papež František vrátil Betlému jako dar údajný dřevěný fragment kolébky, do které byl Ježíš Kristus uložen po narození. Křesťanská relikvie se tak do Izraele vrátila z Říma, kde byl uložen od 7. století. Informovala o tom BBC.
Dřevěná relikvie byla uložena v římské bazilice Panny Marie Sněžné od 7. století, kdy jej tehdejší papež Theodor I. dostal jako dar od jeruzalémského patriarchy. Nyní se ale vrací zpět do Betléma, konkrétně do kostela sv. Kateřiny Alexandrijské, která se nachází vedle chrámu Narození Páně. Právě na tomto místě se podle tradic Ježíš Kristus narodil. Ještě předtím byl fragment krátce k vidění i v Jeruzalémě při příležitosti zahájení vánočních oslav.
Čeští poutníci ve Vatikánu. Papež František je přivítal při generální audienci, děti svezl papamobilem
Číst článek
Křesťané věří, že tento malý dřevěný úlomek byl součástí kolébky, v níž Ježíš ležel po svém narození. Papežovo rozhodnutí tedy považují za obrovskou událost. „Bije mi srdce. Brečím radostí a jsem vděčná papeži za jeho laskavost, kterou do Betléma přinesl,“ řekla agentuře AP průvodkyně poutníků v Betlémě.
Historický zvrat
Vatikán uvedl, že návrat relikvie je darem od papeže Františka. Starosta města Betlém Anton Salman řekl pro palestinskou zpravodajskou agenturu Wafa, že jde o reakci na žádost palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, kterou přednesl při své návštěvě papežského státu.
Křesťané tvoří přibližně jedno procento populace v Palestině, Betlém je však tradičně jedním z nejvíce vyhledávaných míst křesťanských poutníků a to zvláště během období vánočních svátků. „Oslavit Vánoce společně s kouskem kolébky, v níž se Ježíš narodil, je úžasná událost,“ uvedl pro BBC Amira Hanania, člen Abbásova výboru pro křesťanské záležitosti.
Izraelské křesťanská expertka Yissca Harani popsala britské BBC návrat reliktu jako „historický zvrat“. „Před tisíci lety se Řím pokoušel sbírat relikvie z východu a ustálit se jako alternativa Jeruzaléma. Nyní je ale Řím natolik silný, že je může vrátit zpět,“ dodala.
Nejedná se však o první relikvii, kterou papež František navrátil. Letos nabídl i údajné ostatky kostí sv. Petra hlavě pravoslavné církve jako důkaz snahy zlepšit vzájemné vztahy.