Bolívijský prezident Morales po protestech oznámil demisi. ‚Udělal jsem to pro dobro země,‘ prohlásil
K demisi vyzvala prezidenta Eva Moralese armáda v neděli. Žádali ji ale i jeho odpůrci, kteří se v neděli shromáždili v okolí prezidentského paláce. V projevu v bolívijské televizi Morales řekl, že ho rozhodnutí „bolí“, ale udělal ho „pro dobro země“. Server Infobae uvedl s odvoláním na bolivijskou televizi, že ještě před prohlášením prezidentský speciál odletěl z letiště bolivijského hlavního města.
V televizním projevu Moralese oznámil, že odstupuje a označil předchozí kroky opozice za „občanský, politický a policejní převrat“. „Mým jediným hříchem je, že jsem indián,“ uvedl také Morales, první prezident Bolívie z řad domorodého indiánského obyvatelstva.
„Je mi to hluboce líto. Je mou povinností domorodého prezidenta usilovat o uklidnění země. Tolik bolí, když vidím, jak tito muži (opoziční lídři – pozn. red.) přenesli násilí a agresi mezi Bolívijce,“ řekl Morales v národní televizi. Zároveň dodal, že pošle svoji rezignaci dopisem kongresu do několika hodin.
Evo Morales
- poprvé se stal prezidentem v lednu 2006, poté mandát dvakrát obhájil
- jeho snaha kandidovat počtvrté, přestože mu to původně ústava neumožňovala, ovšem vyvolala v zemi vlnu nesouhlasu
- levicový politik vstoupil do prezidentského paláce nejen s rychle splněným slibem snížit platy politiků, ale i odhodláním zvýšit životní úroveň obyčejných Bolivijců
- v posledních letech ale Moralesova popularita mezi jeho spoluobčany klesala, a to nejen kvůli jeho stále jasnější touze po moci
Demisi v neděli po boku Moralese oznámil i viceprezident Álvaro García Linera, který byl v této funkci také od ledna 2006. „Byl jsem viceprezidentem indiána, rolníka a zůstanu mu vždy věrný,“ prohlásil v projevu přenášeném ve státní televizi Linera. Už před jejich oznámení rezignovalo několik členů vlády i jeden guvernér za vládní stranu.
‚Konec tyranie‘
Podle ústavy by ale právě viceprezidnet měl převzít prezidentovi povinnosti. V tomto případě by ale měl vládu nad zemí převzít předseda Senátu, zatím to ale není jisté.
Demisi Moralese přivítal mimo jiné jeho hlavní rival z prezidentských voleb a exprezident Carlos Mesa, který demisi označil za „konec tyranie“. Oslavy vypukly ve městě Santa Cruz, které je baštou Moralesových odpůrců.
Morales byl od ledna 2006 prvním indiánským prezidentem Bolívie a zpočátku se těšil široké podpoře obyvatel. Posléze ho ale opozice začala vinit z autoritářství, mimo jiné proto, že nejprve prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě, a v roce 2017 i toto omezení zrušil. Podařilo se mu to až s pomocí ústavního soudu, protože příslušnou změnu ústavy předtím voliči v referendu odmítli.