Bolivijci se bouří proti Moralesovi. Demonstranti vyhnali z redakcí novináře státních médií
Opoziční demonstranti v Bolívii pronikli do sídel dvou státních médií v metropoli La Paz a donutili tamní zaměstnance, aby opustili své redakce a přestali vysílat. Napadenými jsou bolivijská televize Bolivia TV a rozhlasová stanice Radio Patria Nueva. Média obviňují z toho, že slouží zájmům bolivijského prezidenta Eva Moralese, uvedl podle agentury AFP Ivan Maldonado z bolivijské televize.
„Byli jsme násilím vyhozeni poté, co jsme museli čelit neustálým hrozbám od lidí, kteří se venku shromáždili,“ prohlásil Ivan Maldonado.
V Bolívii se policisté připojují k protivládním protestům. Prezident Morales varuje před převratem
Číst článek
Z budovy, ve které obě dvě média sídlí, bylo vidět odcházet asi 40 zaměstnanců. Dav asi 300 demonstrantů na ně přitom vykřikoval nadávky. Rádio i televize od té chvíle začaly vysílat jen hudbu.
Příčinou nynějších protestů, které trvají již přes dva týdny, je podezření opozice ze zmanipulování voleb, o kterých má pochyby i Organizace amerických států.
Volební soud totiž během sčítání výsledků pozastavil zveřejňování zjištěných údajů v okamžiku, kdy to vypadalo na nutnost vypsání druhého kola.
Poté, co bylo zveřejňování výsledků po řadě hodin obnoveno, měl Morales najednou dostatečný desetiprocentní náskok, který mu zaručil, že druhé kolo hlasování se konat nemusí.
Bolivijský prezident Morales obhájil mandát v prvním kole. Vyzyvatel a organizace pochybují o výsledku
Číst článek
Organizace amerických států podle agentury Reuters v neděli doporučila Bolívii, aby uspořádala nové volby. Organizace vyjádření zdůvodnila tím, že podle předběžné zprávy je statisticky nepravděpodobné, že Morales získal desetiprocentní náskok potřebný k výhře již v prvním kole.
Změna ústavy
Morales je prvním indiánským prezidentem Bolívie, ve funkci je od ledna 2006. Opozice ho ale viní z autoritářství. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že nejprve prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě, a v roce 2017 i toto omezení zrušil.
Podařilo se mu to až s pomocí ústavního soudu, protože příslušnou změnu ústavy předtím voliči v referendu odmítli.