Boris Johnson obvinil Putina z objednání vraždy bývalého agenta Skripala. 'Šokující,' reaguje Kreml

Otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou Novičok nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin. O Johnsonově vyjádření v pátek informovala agentura Reuters. Kreml prohlášení vzápětí označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 16:29 16. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko a Velká Británie přiznávají, že jejich vztahy jsou v krizi. Na snímku je Boris Johnson – britský ministr zahraničí.

Rusko a Velká Británie přiznávají, že jejich vztahy jsou v krizi. Na snímku je Boris Johnson – britský ministr zahraničí. | Foto: Stefan Rousseau | Zdroj: Reuters

„Nemáme nic proti Rusům samotným. Výsledkem toho, co se nyní děje, nebude rusofobie,“ zdůraznil šéf britské diplomacie s tím, že Británie není ve sporu s obyčejnými lidmi, ale s Putinovým Kremlem.

„Domníváme se, že je nanejvýš pravděpodobné, že to bylo jeho (Putinovo – pozn. red.) rozhodnutí použít nervovou látku na ulicích Spojeného království, na ulicích Evropy, poprvé od druhé světové války,“ dodal Johnson.

Londýna si už nebudeme všímat, prohlásil Lavrov. Potvrdil, že Rusko odpoví na vyhoštění diplomatů

Číst článek

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov slova šéfa britské diplomacie záhy označil za šokující a za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

Johnsonův výrok Kreml komentoval navzdory tomu, že ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek dopoledne avizoval, že Rusko si už nebude britských prohlášení ke Skripalovu případu všímat. Znovu také potvrdil, že Moskva odpoví obdobným způsobem na oznámené vypovězení 23 ruských diplomatů z Londýna. Na ruskou reakci se čeká už třetí den.

Ruští vyšetřovatelé mezitím zahájili trestní vyšetřování v kauze otravy ruských občanů Julije Skripalové a smrti Nikolaje Gluškova – bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského –, který zemřel tento týden v Londýně za nevyjasněných okolností. Otec Skripalové Sergej má britské občanství. Není jasné, zda je také občanem Ruska. Podle nedávné zprávy TASS mu při odsouzení v roce 2006 ruské občanství odebráno nebylo.

Skripala, který byl agentem ruské vojenské rozvědky GRU a spolupracoval s britskou tajnou službou, a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou 4. března. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu. Podle Britů byli otráveni látkou Novičok vyvíjenou v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Rusko zodpovědnost za útok od počátku odmítá a chystá reakci na britská opatření namířená proti Rusku, která mimo jiné zahrnují vypovězení 23 ruských diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme