Gershkovich se dostal na svobodu a vrátil se do Spojených států v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi. Novináře zatkla tajná služba loni na konci března v restauraci v Jekatěrinburgu.
Letouny F-16, které dodávají bránící se Ukrajině západní země, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova situaci na frontě výrazně neovlivní. Za sestřelení stíhaček dostanou ruští vojáci odměny.
„Čína na tyto posílené vztahy určitě pohlíží podezřívavě. Číňanům by se určitě nelíbilo, kdyby se Rusové výrazněji angažovali,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál politický geograf Vladimír Baar.
Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června Severní Koreu, pak odcestuje do Vietnamu. Tam je očekáván 19. a 20. června. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml.
Z několika ruských regionů ležících u hranic s Ukrajinou byl v noci na pondělí hlášen přílet ukrajinských dronů. Podle ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana sestřelila čtyři tyto stroje.
Klíčový faktor: přechod na válečnou ekonomiku. Jasná představa vrcholných ruských představitelů, čeho chtějí dosáhnout, ovlivnila zaměření země. Z toho podle oslovených odborníků těží Rusko stále.
V Rusku se hovoří o kompetenčních sporech mezi složky tajných služeb, zejména FSB a armádou. Nyní by podle zdrojů Moscow Times měla být výsledkem čistka v řadách právě vojenských elit.
„Aktuálně neexistují žádné předpoklady pro jednání, protože všichni dobře znají stanovisko Ukrajiny neakceptovat jakékoliv rozhovory. Proto speciální vojenská operace pokračuje,“ oznámil Kreml.
Evropská unie podle ní není dokonalá, ani taková nemůže být, protože je spolkem 27 členských států a 450 milionů obyvatel, připomněla šéfka unijní exekutivy.
Podle Reuters jde o další ze série trestů, které ruská pravoslavná církev uvalila na duchovní, jež považuje za sympatizující s ruskou opozicí anebo podle ní dostatečně nepodporovali válku na Ukrajině.
Zaměstnanci věznice podle Ždanova opozičníkově matce Ljudmile Navalné řekli, že její syn zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“. Lékařská zpráva hovoří podle Navalného mluvčí o „přirozené smrti“.
„Opozice by se měla probudit a žádat předčasné volby. Dřív než to zajde až moc daleko,“ zdůrazňuje bývalý kandidát na slovenského prezidenta a herec Milan Kňažko.
„My jsme si už po několik desetiletí zvykli na mír a klid. Mysleli jsme si, že se nemůže stát, že se na evropském kontinentu rozpoutá nová válka takového rozsahu. Máme co dohánět.“ myslí si Rychetský.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
„Pokud se mluví o možnosti vyslání vojsk na Ukrajinu jménem některých členských států NATO, je to opravdu nebezpečné, protože nechceme čelit hrozbě,“ řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Ruské úřady informovaly, že v souvislosti s pátečním masakrem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů, kteří se podle vyšetřovatelů bezprostředně účastnili útoku.
„Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení podezřelých Peskov a odmítl se vyjádřit i k totožnosti zbývajících sedmi zadržených v souvislosti s činem.
Podle portálu Meduza to řekl během rozhovoru s ruským listem Argumenty a fakty. Z válečného konfliktu ale opět obvinil Západ, který se údajně zapojil do konfliktu na straně Ukrajiny.
Ve vystoupení také zmínil zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného, který v únoru zemřel v trestanecké kolonii. Před kamerami vyslovil jeho jméno, což podle zahraničních novinářů nikdy nedělal.
Ruské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že v posledních dnech zesílily pokusy „ukrajinských ozbrojenců“ proniknout na území Ruska, všechny ale byly odraženy.
Kreml skoro čtvrt století budoval systém, který by jakékoliv překvapení vyloučil. Ve skutečnosti Vladimir Putin nikdy nebyl zvolen v čestných a férových volbách.
Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nese odpovědnost Moskva. Navalnyj byl podle buď zabit ve vězení nebo zemřel na následky podmínek v zařízení, které se prakticky rovnaly mučení.
Zatímco v loňském projevu šéf Kremlu naznačil, že o výsledku války ještě není rozhodnuto, a působil podrážděně, letos z něj vyzařovala jistota, že Rusko překonalo kritický bod.