Boris Johnson odstoupit nehodlá. Rezignovalo již 33 jeho ministrů a vysokých úředníků

Britský premiér Boris Johnson po úterní rezignaci dvou ministrů vlády čelí rostoucímu tlaku a opouštějí ho další vládní úředníci. Za posledních 24 hodin z Johnsonovy širší vlády odešlo téměř 30 britských poslanců.

Londýn (Aktualizováno: 16:15 6. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson opouštějící Downing Street 10

Boris Johnson v britském parlamentu | Zdroj: Reuters

Ve středu oznámili demisi mimo jiné ministerský náměstek pro rodinu Will Quince, náměstek pro bydlení Stuart Andrew, státní tajemník pro školství Robin Walker a konzervativní poslankyně a tajemnice ministerstva dopravy Laura Trottová.

Nový ministr financí Nadhim Zahawi, který ve středu představil své priority v úřadu, vyzval k jednotě Konzervativní strany a na dotaz novinářů o možných předčasných volbách řekl, že to je na premiérovi.

Johnsonovu vládu opouští dva členové. Rezignovali ministři zdravotnictví a financí

Číst článek

Mohu jen říct svým kolegům, že lidé nevolí rozdělený tým. Musíme stát při sobě, řekl Zahawi rozhlasové stanici BBC 4 po rezignaci Quinceho.

Předčasné volby

Ohledně možných předčasných voleb řekl předtím stanici LBC, že takové rozhodnutí je věcí premiéra. Zahawi ve středu představil priority svého úřadu a za nejdůležitější označil snížení inflace a rozpočtovou zodpovědnost.

Podle britských médií má Johnson sice stále podporu vysoce postavených ministrů, včetně ministra obrany Bena Wallace a šéfky diplomacie Liz Trussové, opouští ho ale další nižší kabinetní úředníci. Johsonovi klesá i podpora voličů.

Podle průzkumu organizace YouGov, o němž ve středu informoval server Politico, si 69 procent voličů myslí, že by Johnson měl rezignovat. To je o 11 procentních bodů více než před měsícem.

Konzervativci v Británii ztratili dva obvody v klíčových doplňovacích sněmovních volbách

Číst článek

Bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid, který na protest proti Borisu Johnsonovi rezignoval v úterý, den poté vyzval další kolegy, aby rovněž odstoupili ze svých funkcí.

V určitém okamžiku je podle něj třeba dojít k závěru, že už toho bylo dost. A ten okamžik nastal právě teď, řekl Javid ve ztichlém parlamentu, kde mu naslouchal právě i britský premiér. Johnsonovo vedení podle exministra poškodí pověst strany do budoucna.

Svou rezignaci ve středu oznámil i Stuart Andrew, který byl náměstkem ministra pro bydlení. Jak uvedl, odchází se zármutkem. Dodal, že vždy ctil loajalitu a jednotu pokud jde o konzervativní stranu, nicméně nyní musel svůj postoj přehodnotit. 

Celkový počet ministrů, náměstků a vysokých úředníků kteří v posledních 24 hodinách rezignovali podle BBC dosáhl čísla 33.

Někdy nastává chvíle, kdy se musíte zaměřit na svou vlastní osobní integritu, a tato chvíle nastala právě teď, napsal na twitteru. Vzhledem k dění v posledních dnech jsem neměl jinou možnost, než odstoupit dodal.

Klesající preference Konzervativců

Televize Sky News ve středu zveřejnila už i odhady výsledků případných předčasných voleb. Podle nich by nyní vyhrála Labouristická strana, která by získala kolem 300 poslanců, zatímco konzervativci by dostali asi 245 mandátů. O křeslo ve sněmovně by podle tohoto odhadu přišel i Johnson.

Už tento měsíc by se podle serveru Politico mohly konat volby vedení konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922, které by mohlo prosadit dřívější stranické hlasování o důvěře Johnsonovi.

3:10

Chce ještě ODS být jako toryové?

Číst článek

Za současných pravidel se může konat nejdříve po 12 měsících, přičemž poslední se uskutečnilo začátkem června. V něm Johnson obstál, když získal podporu 211 poslanců, proti jich bylo 148.

Od červnového stranického hlasování ale dál roste nespokojenost v Konzervativní straně. Zatím poslední kritiku si Johnson vysloužil poté, co 30. června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa, což je poslanec dohlížející, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů.

Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson za pochybení omluvil.

Důvěru ve vlastní straně Johnson u mnohých ztratil kvůli skandálu zvanému Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirovém lockdownu.

Kvůli této kauze čelí Johson i vyšetřování imunitního výboru, zda lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila koronavirová opatření. Závěry vyšetřování se podle serveru Politico očekávají na podzim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme