Brazilský exprezident Lula da Silva zůstává kvůli korupci ve vězení. Soud zamítl žádosti o propuštění
Nejvyšší soud Brazílie zamítl dvě žádosti bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy o propuštění z vězení, kde je už více než rok kvůli odsouzení za korupci.
První žádost, která měla slabou šanci uspět, soudci zamítli poměrem čtyři ku jednomu hlasu. Druhá žádost, týkající se nestrannosti bývalého protikorupčního soudce Sergia Mory, který Lulu odsoudil v první instanci a následně se stal ministrem spravedlnosti, byla zamítnuta v těsném poměru tří hlasů ku dvěma, uvedla agentura AFP.
Obhajoba Luly argumentovala, že soudce nemohl být nestranný, když se následně stal ministrem ve vládě krajně pravicového prezidenta. Posouzení Morova chování se soudci rozhodli odročit do druhé poloviny roku.
Brazilská vláda tento měsíc slíbila, že prověří, zda Moro účelově ovlivňoval velkou korupční kauzu v neprospěch bývalého prezidenta Luly. Stalo se tak poté, co Morova komunikace s vyšetřovateli pronikla na veřejnost.
12 let za mřížemi
Podle serveru The Intercept ze zpráv vyplývá, že Moro dával prokurátorovi instrukce, jak mají jeho lidé postupovat, aby bylo možné Lulu odsoudit. Takový postup brazilské zákony zakazují.
Brazilský exprezident se vzdal policii a míří za mříže. Odsedět si má dvanáct let
Číst článek
Moro se podle serveru snažil zabránit tomu, aby Lula jako kandidát své Strany pracujících vyhrál loňské prezidentské volby. V nich nakonec uspěl krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro, který si Mora vybral za ministra spravedlnosti.
Lula byl odsouzen k 12 letům za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Do vězení nastoupil loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat v prezidentských volbách, v nichž byl podle průzkumů hlavním favoritem.
Kauza Lava Jato (Automyčka) je největší korupční kauzou v historii Brazílie. Původně šlo o vyšetřování pár skupin podnikatelů kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům.
Později vyšel najevo rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovali i politici různých stran a řada firem, včetně státní ropné společnosti Petrobras a stavebního konglomerátu Odebrecht. Ten uplácel politiky v mnoha latinskoamerických zemích, vyšetřován je například i bývalý prezident Brazílie Michel Temer a několik exprezidentů Peru.