Británie zvažuje australský model. Žadatele o azyl by mohla držet na Gibraltaru nebo ostrově Man
Britská vláda zvažuje, že by nově příchozí žadatele o azyl do vyřízení žádostí posílala do svých zámořských území, případně do třetích zemí. Deník The Guardian s odvoláním na své zdroje napsal, že by se ministerstvo vnitra mohlo inspirovat australským migračním systémem. Cílem plánu má být především zastavení silného migračního toku přes Lamanšský průliv a snížení počtu žadatelů o azyl.
Detaily plánu by měla příští týden poodkrýt ministryně vnitra Priti Patelová.
The Guardian píše, že systém má připomínat kontroverzní migrační politiku Austrálie, která zadržuje stovky lidí v uprchlických táborech na ostrově Nauru a Manus.
Už loni na podzim vláda Borise Johnsona zvažovala, že bude migranty, kteří přicházejí z bezpečných zemí, umisťovat na ostrov Ascension v jižním Atlantiku, případně na 800 mil vzdálený ostrov Svatá Helena. Opoziční labouristé tehdy myšlenku dočasného azylu na odlehlých ostrovech v Atlantiku označili za nelidskou, zcela nepraktickou a zbytečně drahou.
‚Žádný stát už nebude nucen přijímat uprchlíky.‘ Evropská komise představila migrační pakt
Číst článek
The Guardian připomíná, že loni proběhly testy blokády v Lamanšském průlivu - byla velmi podobná australské taktice „otočit lodě“. Tyto a další způsoby mají odradit migranty při snaze proniknout do Spojeného království. Jak připomíná ČTK, loni přes kanál do Británie připlulo rekordních 8420 lidí, většinou v malých člunech. Letos už jich bylo více než 800.
List The Times, napsal, že by migranti mohli být umisťováni na Gibraltar či ostrov Man v Irském moři.
„Zatímco lidé umírají na nebezpečných cestách, byli bychom nezodpovědní, kdybychom nezvážili každou možnou variantu,“ reagovalo bez dalších podrobností ministerstvo vnitra.
Británie nemá po vystoupení z Evropské unie a konci přechodného období právo vracet uprchlíky a migranty automaticky do zemí sedmadvacítky z nichž přišli. Vláda v Londýně se sice snažila přijít s obdobou Dublinských dohod, ale ta byla Evropskou unií odmítnuta.