Británie v eurozóně není a nebude, vysvětloval Cameron nepodepsání europaktu
Britský premiér David Cameron dnes v parlamentu vysvětloval, proč na posledním summitu Evropské unie nepodepsal dohodu zavádějící přísnější dohled nad rozpočtovými pravidly. I přes toto rozhodnutí je ministerský předseda přesvědčený, že ovlivnil program posledního zasedání Evropské rady. Z evropské sedmadvacítky se k rozpočtové smlouvě odmítly přidat jen dva státy: Česko a Británie.
Nepodepsání evropské smlouvy o fiskální zodpovědnosti zdůvodnil David Cameron tím, že Británie není členem eurozóny a nikdy jím nebude. Podle něj je zcela správné, že není do této iniciativy Británie zapojena.
Ujistil sněmovnu, že vedoucí představitelé Evropské unie vzali v úvahu dopis, který ještě před summitem podepsalo 12 členských zemí, kromě Británie například Polsko, Česká republika, Španělsko či Itálie. Dopis obsahoval výzvu k směřování k větší liberalizaci trhu v rámci Unie se záměrem posílit ekonomický růst.
Britský premiér David Cameron vysvětloval, proč na summitu EU nepodepsal europakt. Podrobnosti ve Stalo se dnes od spolupracovníka ČRo v Británii Milana Kocourka.
Cameron se také zmínil o dohodách dosažených na bruselském summitu o energetice, službách a také o digitálních trzích, které je podle něj třeba vylepšovat při zajišťování jednotného trhu. Je velice důležité, aby je projednávalo všech 27 zemí. O této věci mluvil také český premiér Petr Nečas ve své přednášce na vysoké škola ekonomické v Londýně.
Poslanci v lavicích vládní koalice přijali Cameronovo prohlášení s nadšením. Zvláště, když sněmovnu ujišťoval, že se Británie eurozóny nepřipojila a nepřipojí. Ale vůdce labouristů Ed Miliband prohlásil, že premiér na zasedání Evropské rady pro Británii nedosáhl ničeho.
Britský premiér se v projevu zmínil také o vývoji v Sýrii, který Velká Británie sleduje s napětím. Cameron odsoudil masakr v syrském Homsu. Prolitá krev je podle něj na prezidentu Asadovi a pokud zůstane u moci tak riziko se tím zvýší riziko občanské války.
Cameron také připomněl rezoluci, kterou v OSN připravuje Británie ve spolupráci s USA a Francii s výzvou k okamžitému zastavení násilí a zaručení přístupu humanitární pomoci všem potřebným civilistům. Uvedl, že o Sýrii bude telefonicky mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a pokusí se ho získat pro co největší spolupráci.