Britové berou pátek třináctého vážně
Dnes je pátek třináctého, což je den pověrčivými lidmi považovaný za nešťastný. Třináctka platí za nešťastné číslo také ve Velké Británii, kde se ale k němu obecně přistupuje s daleko větší vážností.
„Rodinné domy s číslem 13 mají v Británii podle jedné studie v průměru o 4 tisíce liber menší cenu než domy v sousedství,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.
Podle něj téměř třetina ulic v britských městech číslo 13 vůbec nemá. Některé radnice ve Velké Británii totiž ponechávají číslování novostaveb na stavitelích a dovolují jim některá čísla úplně vynechávat.
Původ víry v neblahost čísla 13 hledají někteří v křesťanské tradici. Podle té totiž při poslední večeři Páně seděl Kristus s dvanácti apoštoly, ale jeden z nich ho zradil. Z toho důvodu se často považuje za nevhodné, aby u stolu sedělo 13 osob.
Pátek 13. má také určité historické konotace. V pátek 13. října 1307 bylo na rozkaz francouzského krále Filipa IV. zatčeno a upáleno 13 templářských rytířů.
S tímto datem se dodneška pojí řada pověr. Podle jedné si například během tohoto dne nemá člověk nechávat stříhat vlasy, protože když tak učiní, někdo v jeho rodině zemře.
Že v Británii berou lidé číslo 13 opravdu vážně možná naznačuje i fakt, že pověrečná obava se nevyhnula ani ulici, kde sídlí britský premiér. V Downing street byl kdysi dům s číslem 13, ale vyhořel před více než sto lety.
„Když koncem 19. století vyhořel, byl opraven a označen číslem 12. Dnes v něm sídlí tisková kancelář premiéra, kancelář strategických komunikací a výzkumu. Britové tedy třináctku berou vážně,“ uzavírá Milan Kocourek.