Bush vyzval OSN, aby pomohla v boji proti represivním režimům
Spojené státy změnily postoj k Organizaci spojených národů. Vkládají do ní větší naděje. Ještě před válkou v Iráku přitom Washington považoval OSN za nepodstatnou. Americký prezident George Bush byl dnes jedním z prvních řečníků ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění. Mimo jiné potvrdil, že organizace může výrazně pomoci v boji proti represivním režimům.
Prezident Bush apeloval na OSN, aby hrála větší roli v boji s útlakem, tyranií, extremisty a hladem ve světě. Zmínil se například o situaci v Iráku, Afghánistánu, Barmě, ale také v Súdánu.
"Těším se na to, že se zúčastním zasedání Rady bezpečnosti, které se bude soustředit na události v súdánském regionu Dárfúr, kterému bude předsedat francouzský prezident. Oceňuji také to, že Paříž vzala do svých rukou snahu o stabilizaci okolních států, a OSN by měla na tyto události reagovat tím, že rozmístí mírové síly v Dárfúru," prohlásil Bush.
Spojené státy usilují o další rezoluci OSN proti Íránu, ale snaží se, aby se pozornost příliš neupírala na íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který se stává mluvčím kritiků západního způsobu života. Ahmadínežádovo vystoupení v New Yorku a interview na sebe totiž strhly pozornost médií ještě před začátkem rozpravy Valného shromáždění OSN.
George Bush vyzval civilizované země, aby se ozývaly proti diktátorům v zemích, jakými jsou Bělorusko nebo Írán. Spojeným státům vadí, že se například ve výboru pro lidská práva překrucují fakta a urážejí demokratické země jako Izrael představiteli nedemokratických režimů. Bush usiluje o reformu OSN a její Rady bezpečnosti a vyslovil se také pro dokončení dalšího kola jednání o liberalizaci zahraničního obchodu.