České sny ve Lvově skončily. Byly první velkou akcí za války, kterou ve městě uspořádala cizí země
Desítky koncertů, výstav a besed na téma české vědy a kultury se konaly ve Lvově, kde skončil téměř týdenní festival České sny. Akci pořádá česká vláda k roku České hudby v různých zemích, ale poprvé se taková přehlídka konala ve státě, který je ve válečném stavu.
Jsme ve lvovském art centru Továrna na marmeládu, které vzniklo revitalizací výrobny vodky a likérů, jak upozorňuje i zrestaurovaný polský nápis na zdi. Odhaluje zároveň složitou multietnickou minulost tohoto krásného ukrajinského města, které bývalo - stejně jako Česko - součástí habsburské rakouské monarchie. I proto české sny sahají až sem, do srdce Haliče.
Z partnerského Brna i dalších měst České republiky ale do Lvova nedorazili nejen umělci, ale i vědci, podnikatelé a investoři. Akci zahájil vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný, podle kterého je tato spolupráce oboustranně nesmírně užitečná.
„Ruské rakety dopadají také do Lvova a obrana země před ruskou agresí je společným cílem Ukrajiny i jejích přátel,“ říká náčelník lvovské oblastní vojenské správy Maksym Kozyckyj.
Obrovské díky Česku za podporu na všech mezinárodních fórech a velké díky za iniciativu českého prezidenta Milion dělostřeleckých nábojů pro Ukrajinu a za jeho podporu spravedlivého míru. Česko je jednou z prvních zemí, která nám poskytla jak humanitární, tak i zbrojní pomoc.
Tomáš Kopečný dodává, že nejde jen zdvořilé poděkování za českou pomoc a investice.