Tři roky po teroristickém útoku na satirický časopis: redakce Charlie Hebdo teď připomíná pevnost
Přesně před třemi lety islamisté v Paříži zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie. Zabili tehdy dvanáct lidí a dalších jedenáct zranili. Co útok znamenal a znamená pro svobodu tisku ve Francii? A jak se redakce časopisu a jeho práce změnila za tři roky?
Na svých stránkách se strefuje do náboženství a nebere si servítky s muslimskými ani s křesťanskými proroky. Jeho karikatury bez okolků popisují následky přírodních katastrof i teroristické útoky. Otrle se vyjadřuje například i k nemocem slavných osobností.
Stovky tisíc lidí krátce po útoku vyšly do pařížských ulic. Další miliony lidí po celém světě vyjadřovaly soustrast obětem útoků a jejich rodinám na sociálních sítích. Využívali k tomu tři slova: „Je suis Charlie“. Tímto krátkým spojením ve francouzštině pak často nahrazovali své vlastní profilové fotografie. Z časopisu a jeho redakce se rychle stal symbol.
„Je to těžké. Strávili jsme totiž desítky let bojem proti různým symbolům, osobnostem a představám. A nejednou se z nás stal symbol pro spoustu lidí,“ vysvětlil ve vysílání rádia France Inter kreslíř Rénald Luzier, který pro časopis pracoval.
V osudný den měl narozeniny a do redakce přišel později. Vyhnul se tak útoku bratrů Kouachiových, kteří zabili osm členů redakce, dva policisty, údržbáře a jednoho hosta.
Vše se změnilo
Po atentátu se museli novináři přestěhovat, a teď navíc pracují za přísných bezpečnostních podmínek, jak ostatně pro televizi France Info popsala šéfka personálního oddělení Marika Bretová: „Prostory, ve kterých pracujeme, připomínají pevnost. Bezpečnostní opatření jsou skutečně velká. Pracovat v takových podmínkách je opravdu těžké.“
Turecká policie zatkla v Istanbulu 20 lidí. Podezírá je z plánování teroristického útoku
Číst článek
„Časopis má problémy najímat další kreslíře a každoročně investuje v přepočtu přes 38 milionů korun (po přepočtu, pozn. red.) do bezpečnostních opatření. Jsme pod dohledem ochranky, která nás hlídá v každém okamžiku. Pracujeme na skryté adrese. Ta opatření jsou pomalu ještě větší než na ambasádě,“ řekla šéfka personálního oddělení Charlie Hebdo Marika Bretová.
Podle agentury AFP rok po útoku klesly časopisu tržby. V roce 2016 vydělal zhruba o třetinu méně než v roce 2015.
Na hraně únosnosti
Zatímco pro některé ztělesňuje svobodu tisku, pro jiné zachází až příliš daleko. Na podzim se týdeník znovu opřel do islámu.
Jeho listopadová titulní stránka znázorňovala předního islamologa Tárika Ramadána s erekcí a s popisem „já jsem šestý pilíř islámu“. Touto karikaturou týdeník reagoval na obvinění ze sexuálního obtěžování, kterým švýcarský teolog čelil. Obrázek vzbudil bouřlivé reakce a zvýšil se i počet výhružných zpráv.
„Nikdy to úplně nepřestalo. Je ale pravda, že těch výhružek je někdy víc, a že nám lidé na sociálních sítích hrozí smrtí. Vždycky je ale těžké rozlišit, kdy jsou ty výhružky myšlené vážně a kdy ne. My je ale vážně bereme a podáváme na ty lidi žaloby,“ popsal ve vysílání rádia Europe1 šéfredaktor časopisu Laurent Sourisseau známý pod přezdívkou Riss.
Bouřlivé reakce vzbudila i titulní stránka časopisu po útocích ve Španělsku nebo třeba karikatura obětí po zemětřesení v Itálii. Na obrázku se tehdy objevily kreslené postavičky zraněných a nad nimi nápisy druhů italských těstovin jako penne a lasagne.