Deník Charlie Hebdo opět ‚vtipkoval‘. Tentokrát o zemětřesení v Turecku
Nová karikatura ve francouzském satirickém časopise Charlie Hebdo se vztahuje k zemětřesení v Turecku. Jsou na ní vyobrazeny zničené budovy a pod nimi slova: „Ani není potřeba posílat tanky“. Deník za tento vtip nesklízí pochvalu, ale spíše pravý opak. Hlavně na sociálních sítích jeho vydání spustilo velkou vlnu kritiky. Lidé autorům vyčítají, že je nehumánní dělat si srandu z tak obrovské přírodní katastrofy, která zemi postihla.
Turecko se stále vypořádává s pondělním zemětřesením, které zemi zasáhlo. Podle současných údajů úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací si vyžádalo zatím téměř 19 000 obětí, číslo ale může být ještě vyšší.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se o události vyjádřil jako o „katastrofě století“. Od roku 1939 je to největší zemětřesení, co zemi postihlo a třetí nejhorší v dějinách Turecka vůbec.
Spousta zemí, včetně České republiky, poslala na místo záchranářské týmy. Ti mají pomoci s hledáním lidí pod sutinami budov. Francouzský deník Charlie Hebdo se ale rozhodl „pomoci“ i jinak, a to karikaturou. Zobrazuje na ní zničené domy a slova „Ani není potřeba posílat tanky“.
Vtip se ale nepovedl a deník za něj sklidil velkou vlnu kritiky. Lidé se o něm vyjadřovali jako o „nechutném“, „ostudném“, „odporném“ a vedoucím k nenávistným projevům. Podle mnohých to také zneuctívá památku všech mrtvých, kteří pod sutinami přišli o život.
Znechucený mluvčí prezidenta
Ke karikatuře se vyjádřil i mluvčí tureckého prezidenta, Ibrahin Kalin. Na Twitteru projevil své znechucení slovy „Moderní barbaři! Utopte se ve své zášti a nenávisti!“ Lidé s ním souhlasili („Amen“) a vyjádřili mu podporu.
Francouzský deník Charlie Hebdo byl založen v roce 1970 pod jménem Hara-Kiri a později změnil název na ten současný. Hebdo je zkratka pro Hebdomadaire, což znamená ve francouzštině týdeník.
Časopis je známý svými karikaturami, ve kterých si dělá srandu ze současného politického dění. Autoři také rádi zesměšňují svými ilustracemi proroka Mohameda. V lednu 2015 se sídlo deníku proto stalo terčem teroristického útoku, při němž bylo zavražděno 12 lidí.
Následně se spustila velká vlna sympatií s redakcí časopisu, v evropských městech visely francouzské vlajky a každý druhý byl najednou Charlie (ve francouzštině bylo použito heslo „Je suis Charlie“). Právě vtip o zemětřesení v Turecku ale spoustu lidí znechutil a uchytil se pojem „Je ne suis plus Charlie“ – Už nejsem Charlie.
Italské zemětřesení
Turecká karikatura ale není první nemístná, kterou deník publikoval. V roce 2016, když střední Itálii zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně a vyžádalo si téměř 300 obětí, se francouzský časopis také snažil událost vtipně pojmout.
Lidé, kteří byli zavaleni sutinami a troskami budov, byli přirovnáni k oblíbenému italskému pokrmu – k lasagním. Při jejich přípravě se totiž vrství na sebe jednotlivé těstovinové pásy, stejně jako to poněkud morbidně s lidskými vrstvy znázornil Charlie Hebdo.
Podle řady kritiků jsou tyto ilustrace neuctivé jak k obětem, tak i ke všem záchranářům a je otázka, zda se toto dá stále považovat za svobodu projevu, anebo za pouhé urážení a zneuctění.