Čína dusí nepokoje i v provinciích sousedících s Tibetem
Čína pokračuje v zatýkání účastníků demonstrací v Tibetu i v sousedních provinciích. V tibetské metropoli Lhase panuje relativní klid, policisté se ale chystají na dnešní půlnoc, kdy vyprší ultimátum umožňující vzdát se policistům a předejít tak přísnějším trestům. Protesty ale pokračují v jiných částech Číny, i proto dochází ke zpřísnění cenzury a vyhoštění novinářů.
Tisíce lidé včetně buddhistických mnichů dnes protestovaly v okrese Ma-čchü v provincii Kan-su, na místo byly přivolány zásahové jednotky, které demonstraci rozehnaly. Policisté a vojáci patrolují na mnoha místech ve třech provinciích sousedících s Tibetem, kromě Kan-su i v Čching-chaj a S´-Čchuanu, v některých prakticky panuje zákaz vycházení.
Z těchto provincií byli také vypovězeni všichni zahraniční novináři, stejně jako z Tibetu. Ze Lhasy navíc dnes museli odjet na 15 akreditovaných reportérů z Hong Kongu. Čínské úřady je totiž obvinily z ilegálního zpravodajství. Hongkongská novinářská asociace už podala proti tomuto postupu oficiální protest, Peking tím totiž porušuje sliby poskytnout žurnalistům svobodu k získávání informací v období před konáním Letních olympijských her.
Čínská vláda dnes dala najevo, že své potlačení protičínských demonstrací v Tibetu považuje za velmi zdrženlivé a umírněné, a obvinila dalajlámu z podněcování nepokojů. Zahraniční pozorovatelé si všímají, že v chatech na čínském internetu prudce vzrostl počet požadavků na velmi tvrdé potlačení tibetských nepokojů.
Guvernér čínské vlády v Tibetu zdůraznil, že čínské jednotky rozhodně nepoužily k potlačení nepokojů smrtící prostředky, a trval na tom, že při protivládních demonstracích a jejich potlačování zahynulo pouze 13 nevinných civilistů. Pod tímto termínem Peking rozumí čínské obchodníky v Lhase, napadené demonstranty.
Více se dočtete ZDE.