Čína ještě nemá na to stát se světovým hegemonem, vztahy s USA se teď ale dále zhorší, míní sinolog

Do Bílého domu se vrací Donald Trump. Jeho vítězství v prezidentských volbách ještě formálně potvrdí volitelé, gratulace ale už teď přicházejí z celého světa. Jak Trumpovo zvolení ovlivní americké vztahy s Čínou, která je největším rivalem Spojených států? „Dlouhodobě se budou dále zhoršovat, po krátkých obdobích zlepšení vždy dojde k propadu. Zvláště, pokud Trump přistoupí k opatřením, která v kampani avizoval,“ soudí sinolog Martin Hála.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hála, šéf projektu Sinopsis

Martin Hála, šéf projektu Sinopsis | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Americko-čínská obchodní válka začala ještě před Trumpovým prvním funkčním obdobím a byla jednostranně vedená Čínou, připomíná sinolog. Trump po svém nástupu reagoval zavedením cel, což vyvolalo další čínskou odvetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Hála, ředitel projektu Sinopsis

„Lze očekávat, že nyní ještě přitvrdí. Vyhrožoval skutečně zásadními celními přehradami ve výši několika set procent. Ale je třeba říct, že podobnou politiku dělal už Joe Biden, třeba na elektromobily už teď platí stoprocentní dovozní clo,“ poznamenává.

Trump se opakovaně nechal slyšet, že s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem má „výtečné vztahy“. Podle Hály jde však o velkohubou formulaci a poukazuje na to, jak neslavně dopadl podobně „skvělý“ vztah se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Setkání na nejvyšší úrovni nicméně budou dál pokračovat.

Čínský prezident loni před americkými podnikateli uvedl, že Čína nemá v úmyslu nahradit Spojené státy v pozici globálního hegemona. „Šlo o vyjádření pro veřejnost, které nemusí odrážet dlouhodobé plány jeho či komunistické strany. Vhodnější by bylo říct, že Čína v současnosti ještě nemá na to, aby se stala hegemonem,“ dodává sinolog.

Nabourané telefony

Hála chválí iniciativu končícího amerického prezidenta, který budoval aliance v Asii na ochranu před autoritářskými mocnostmi v čele s Čínou. Otázkou prý zůstává, do jaké míry v tom bude Trump pokračovat. A zda je nebude naopak podkopávat.

6:24

Za zvolení Trumpa zaplatí Ukrajinci, je fascinován Putinem. Evropa to ale zvládne, předpokládá Lucas

Číst článek

Trump chce podle svých slov řešit bezpečnostní hrozby skrze obchodní a peníze. Hála ale namítá, že obchodní politika má na chování Číny jen omezený vliv.

„To mohlo fungovat v 90. letech, kdy Spojené státy měly instrumenty, jak regulovat přístup na svůj trh. Těch se ale vzdaly a připustily vstup Číny do Světové obchodní organizace. Ta od té doby enormně bohatne díky jednostrannému exportu, kdy se jí otevřely světové trhy, aniž by musela otevřít svůj vlastní,“ vysvětluje.

Před volbami přišel americký deník Washington Post s informací, že se čínským hackerům podařilo proniknout do sítě amerických mobilních operátorů a získat hovory a nezašifrované zprávy představitelů demokratů i republikánů, a to včetně příštího viceprezidenta J. D. Vance.

„Šlo o zásadní průnik, který se ještě bude dlouho řešit. Nebyla to snaha ovlivnit volby, spíše zjistit politické plány možných kandidátů. Šlo o obě strany, z čínského pohledu mezi nimi zas takový rozdíl není. Respektive rozdíl je v taktice, ne v celkové strategii. Šlo skutečně o diskreditaci konkrétních osob, které razily výraznou politiku vůči Číně,“ uzavírá.

Proč má z Trumpova vítězství obavy Tchaj-wan? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

ert, Šárka Fenyková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme