Čína oplácí Británii sankce kvůli Ujgurům. Odveta za ‚lži a dezinformace‘ se týká organizací i jednotlivců
Čínská vláda uvalila sankce na devět britských jednotlivců a čtyři organizace kvůli údajným lžím o porušování lidských práv v provincii Sin-ťiang. Peking tak učinil poté, co Británie, Evropská unie, Spojené státy a Kanada v pondělí uvalily sankce na čínské představitele, které obviňují z porušování lidských práv muslimských Ujgurů. Čína pak reagovala sankcemi na zákonodárce a instituce v EU.
Čínské sankce se vztahují mimo jiné na zákonodárce, jako jsou bývalý lídr konzervativců Iain Duncan Smith a Komise pro lidská práva Konzervativní strany. Podle Pekingu sankcionované osoby a subjekty „zlomyslně šířily lži a dezinformace“.
Jednotlivci pod sankcemi a jejich nejbližší příbuzní mají zakázaný vstup na území Číny, uvedlo v pátek čínské ministerstvo zahraničí. Čínští občané a instituce budou mít zakázáno s nimi obchodovat.
Navštívila Čínu, skončila v převýchovném táboře. ‚Moji mysl dostali na pokraj šílenství,‘ říká Ujgurka
Číst článek
„Čína je pevně odhodlána ochránit svou národní svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy a varuje Británii, aby nepokračovala ve špatné cestě,“ uvedlo čínské ministerstvo. „Jinak bude Čína rezolutně dál reagovat,“ dodal Peking.
Aktivisté a experti OSN na lidská práva tvrdí, že v táborech v Sin-ťiangu je zadržován nejméně jeden milion muslimů. Čína údajně sahá k mučení, nucené práci i sterilizacím. Peking všechna obvinění opakovaně odmítl a tvrdí, že tábory jsou využívány k profesnímu školení a jsou nutné pro boj s extremismem.