Perzekuce pro něj nebyla nic nového. Při pokusu vycestovat do zahraničí ho policie zadržela a mučila tak dlouho, dokud se nedoznal ke smyšlenému obvinění. Na tři roky pak skončil v pracovním táboře.
Tochtiho exemplární potrestání bylo předzvěstí nové fáze národnostní politiky, která má zničující dopad na základy existence Ujgurů a dalších národností žijících nejen v Ujgurské autonomní oblasti.
Lidskoprávní organizace vyzvaly Macrona, aby při schůzce se Si Ťin–pchingem vyzval k propuštění ujgurského intelektuála Iljhama Tohtiho, který je už deset let v čínském vězení.
Volkswagen má v Sin-ťiangu jednu továrnu. Kvůli politické debatě v ní už předem udělala audit a interní šetření prý neukázalo, že by závod jakkoliv těžil z práce vězňů.
„Jakmile se začnete Sin-ťiangu věnovat a publikujete, tak se při snaze o vstup do Čínské lidové republiky stanete nechtěným. Vyvinuli jsme proto metodu vzdálené etnografie,“ říká výzkumník Kučera.
Ürümči (Sin-ťiang, Čína)||Ondřej Klimeš|Zprávy ze světa|Exkluzivně
Politicky motivované věznění intelektuálky a jedné z nejúspěšnějších ujgurských vědkyň odráží souvislosti situace Ujgurů a dalších národností Sin-ťiangu i směr, jímž Čínu vede komunistická strana.
„Havlovo jméno není jen k dojímání a stále funguje i v praxi,“ říká předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, která výstavu spoluotvírala.
O menšině Ujgurů, kteří jsou protiprávně drženi v převýchovných táborech, nepadlo na 20. sjezdu Komunistické strany Číny jediné slovo. Jejich utlačování však pokračuje.
Dvě ženy, dva příběhy o tom, jak čínský režim operuje v táborech pro Ujgury. Gülbahar Haitiwajiová a Kalbinur Sidiková vyprávěly svá svědectví pro Český rozhlas.
Když bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová v roce 2018 začínala jako vysoká komisařka OSN pro lidská práva, předcházela ji ta nejlepší reputace.
V srpnu zvláštní zpravodaj OSN Tomoja Obokata ve své zprávě varoval, že pracovní programy pro Ujgury mohou vést k modernímu otroctví. Zpráva komisařky Michelle Bacheletové nyní jeho tvrzení podporuje.
USA minulý měsíc zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu kvůli obavám z využívání nucené práce. Čína však opakovaně popřela jakékoli špatné zacházení s Ujgury.
„Je velmi těžké si jako Číňan udělat správný obrázek. Máte sice přístup k zahraničnímu internetu, ale také máte přístup ke svým domácím zprávám, které vám říkají, že Západ o nás lže,“ říká sinolog.
Vlna zatýkání tehdy probíhala už několik dní. Podobně jako Mihrigül se tak mnoho Ujgurů ani nepřevlékalo do pyžama. „I tak to byl šok, když se naše noční můra náhle stala skutečností,“ přiznává.
Bacheletová na tiskové konferenci uvedla, že Peking na její schůzky „nedohlížel“, vyzvala jej nicméně k tomu, aby svou politikou odpovídal standardům ochrany lidských práv.
Zimní olympijské hry pořádané čínskou diktaturou jsou za polovinou. Ignorování porušování lidských práv Čínou je hrozbou pro všechny, říká jeden z předních představitelů ujgurského exilu.
Spíš sportovní událost, nebo propagandistická akce totalitního čínského režimu? Boj o vyznění probíhajících zimních olympijských her v Pekingu se přenesl i na americkou univerzitní půdu.
„Pořadatelem těchto olympijských her je režim, který zároveň páchá genocidu celé skupiny lidí, nás Ujgurů. Kromě toho masivně porušuje lidská práva Tibeťanů a dalších,“ říká Babur Ilchi.
Nesledujte olympijské hry v Pekingu, nezvyšujte Mezinárodnímu olympijskému výboru, sponzorům a vysilatelům zisky na úkor lidských životů, žádá jménem Ujgurů jeden z nich.
Peking se chystá na zahájení zimních olympijských her. Proběhnou v časech pandemie, ale také ve stínu otázky dodržování lidských práv v Číně. Jak důležitá je olympiáda pro komunistický režim?
Jde o porušování lidských práv tamních Ujgurů. Návrh zákona schválil před týdnem Senát. Výjimku ze zákazu mají jen ty čínské firmy, které prokážou, že při výrobě zboží nebyla využita nucená práce.
Sankce míří mimo jiné na současného a bývalého guvernéra provincie Sin-ťiang, pod jejichž vedením „bylo zadrženo více než milion Ujgurů a dalších příslušníků převážně muslimských etnických menšin.“
Návrh zákona požaduje, aby americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vytvořilo seznam subjektů, které spolupracují s čínskou vládou při represích vůči Ujgurům a dalším skupinám v Sin-ťiangu.
Masivní porušování lidských práv a svobod v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická a náboženská menšina Ujgurů, sleduje světové společenství už od roku 2017.
Prague||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Dominika Kubištová|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Vinohradská 12 v anglickém originále: Uyghur rights advocate Rushan Abbas, director of US based Campaign for Uyghurs, on frustration over the lack of international action over China's alleged abuses.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Dominika Kubištová, Marie Čtveráčková|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Více než tři miliony Ujgurů drží čínská vláda podle lidskoprávních organizací v koncentračních táborech. Jak represe v provincii Sin-ťiang vypadají? Jak se ke kritice staví čínská vláda?
„Oba vůdci vedli širokou, strategickou diskuzi, jejíž součástí byly jak oblasti, kde se zájmy obou velmocí scházejí, tak i oblasti, kde se jejich názory a hodnoty rozcházejí,“ sdělil Bílý dům.