Rusko zařadilo organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích. ‚Čekali jsme to,‘ říká ředitel Pánek

Ruské ministerstvo spravedlnosti v úterý oznámilo, že zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí. Informovala o tom tisková agentura TASS. „S trochou nadsázky můžeme říct, že jde o ocenění práce, kterou odvádíme,“ řekl ředitel organizace Šimon Pánek Radiožurnálu.

Moskva/Praha (Aktualizováno: 19:04 12. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk v tísni zahájil novou etapu prostoru Langhans v centru Prahy

Organizace zařazené na seznamu nesmějí v Rusku působit a ruští občané s nimi nesmějí spolupracovat pod hrozbou až šestiletého vězení (ilustrační foto). | Foto: Člověk v tísni

Ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka informace o zařazení na seznam nepřekvapila. Organizace podle Pánka momentálně v reakci zastavuje podporu svých ruských spolupracovníků, aby je neohrozila. „Budeme muset částečně promyslet a upravit, jak pracujeme. Neznamená to ale, že bychom chtěli v Rusku skončit,“ řekl Radiožurnálu.

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo Člověka v tísni na seznam nežádoucích organizacích. | Foto: Reprofoto minjust.ru | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na webu ruského ministerstva se v úterní zprávě píše, že organizace byla na seznam zařazena v souladu s federálním zákonem O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace.

Tento krok byl přitom učiněn na základě rozhodnutí náměstka ruského generálního prokurátora ze 7. listopadu.

Ruské soudy si došláply na další nevládní organizaci, nařídily likvidaci střediska pro Inuity

Číst článek

Člověk v tísni uvádí, že v Rusku se věnuje hlavně lidským právům. „Rusko je země s nevyjasněným politickým systémem, v každém případě velmi represivním. Země má stejně nízké hodnocení svobod jako Ázerbájdžán,“ stojí ve výroční zprávě za rok 2018.

Podle loňské zprávy česká organizace mimo jiné pomáhala obhájcům lidských práv v souvislosti s případem odsouzeného ředitele pobočky lidskoprávní organizace Memorial Ojuba Titijeva. Člověk v tísni se angažuje i kolem anektovaného Krymu.

Šestileté vězení

Úterním rozhodnutím ruského ministerstva spravedlnosti se Člověk v tísni stal devatenáctou zahraniční či mezinárodní organizací, jejíž působení bylo v Rusku zakázáno. Jejich seznam byl vytvořen po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 a po vyhlášení protiruských sankcí.

Je na něm například Nadace otevřené společnosti miliardáře a filantropa George Sorose, americká Nadace na podporu demokracie nebo Světový kongres Ukrajinců.

Organizace zařazené na seznamu nesmějí v Rusku působit a ruští občané s nimi nesmějí spolupracovat pod hrozbou až šestiletého vězení.

Člověk v tísni

Historie Člověka v tísni sahá do roku 1992, kdy skupina novinářů působících v krizových oblastech celého světa v čele s Jaromírem Štětinou založila novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který začal pomáhat ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu. Z organizace se poté stala nadace, která nejprve působila pod Lidovými novinami, od března 1994 fungovala jako Nadace při České televizi Člověk v tísni a o pět let později se transformovala v obecně prospěšnou společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme