Čtvrt století vraždil pro Duterteho. Jeho výpověď může dostat filipínského exprezidenta za mříže

Na příkaz starosty města, ve kterém žil, Edgar Matobato 24 let zabíjel a zbavoval se těl. Jeho šéfem byl Rodrigo Duterte, který se následně stal prezidentem Filipín. Výpověď bývalého vraha by nyní mohla pomoct s vyšetřováním, které proti Dutertemu vede Mezinárodní soudní tribunál za zločiny proti lidskosti.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edgar Matobato, bývalý člen gangu vraždícího pro Rodriga Duterteho v roce 2016

Edgar Matobato (vlevo) byl členem gangu, který na příkaz Rodriga Duterteho vraždil | Zdroj: Reuters

Pětašedesátiletý Edgar Matobato pochází z chudého prostředí. Otce mu zabili komunističtí rebelové, nikdy se nenaučil pořádně číst a anglicky, jedním z úředních jazyků země, mluví s obtížemi. Šanci na zbohatnutí dostal v roce 1988, kdy ho policista z města Davao na jihu země přizval do speciální jednotky, která má čistit město od kriminálních živlů.

Místo zatýkání a soudů ale jednotka, pro kterou se později vžil název Smrtící jednotka Davao, zločince unášela a následně bez rozsudků zabíjela. Matobato nejraději lidi střílel, nebránil se ale ani škrcení a jednou předhodil člověka krokodýlovi. „Možná jsem malý, ale moc dobře vím, jak zabíjet,“ vysvětluje americkému deníku New York Times.

Zabila okolo 30 000 lidí. Viníci Duterteho drogové války na Filipínách stále nenesou odpovědnost

Číst článek

Podle vlastních slov zabil víc než 50 lidí, daleko větší množství těl ale pomohl odstranit. „Byl jsem velmi dobrý v řezání,“ popisuje s tím, že těla dělal co nejskladnější a aby nebyla snadno rozpoznatelná. Následně je s kolegy ukrývali na okraj města zarostlého tropickou zelení.

Několikrát se k nim přidal i jejich šéf – Rodrigo Duterte, tehdejší starosta města, kterého Matobato nazývá Supermanem. Duterte, jehož dlouhodobou kampaní byl boj proti drogám, někdy i vedl mučení, popravy nebo dohlížel na kopání hrobů, říká Matobato. Kvůli postavení svého šéfa při vraždách a únosech nikdy neukrýval svou tvář. Věděl, že se mu nemůže nic stát.

Na seznam lidí, které měla skupina odstranit, postupně vedle zločinců ale přibývali i další jména – podnikatelé konkurující synům Duterteho, opoziční politici, novináři. „Když jsme začali, byli jsme hrdí, že můžeme neutralizovat kriminálníky, obchodníky s drogami, zloděje a dělat Davao bezpečnější. Pak se to změnilo a my jsme plnili Supermanovi příkazy,“ líčí.

„24 let jsem zabíjel pro Duterteho, 24 let,“ líčí. „Snažím se vzpomenout, ale nepamatuju si všechny. Omlouvám se.“

Hledání spravedlnosti

Na vražedném seznamu Smrtícího gangu se v roce 2014 objevilo i Matobatovo jméno. V té době se totiž šel přiznat státní komisařce pro lidská práva, která vyšetřovala dění v Davau a která veřejně proti Dutertemu vystoupila. Následně mu pomohla z gangu uprchnout a ukrýt se. S tím ji pomáhali knězi a politici nespojení s Dutertem.

Mezinárodní trestní soud dočasně zastavil vyšetřování filipínské války proti drogám

Číst článek

O dva roky později Matobato i vystoupil před senátem, jako vůbec první člověk ze skupiny podřízené vlivnému politikovi. Přesto se později v roce stal Duterte filipínským prezidentem. Jeho program proti drogám, jak vraždění označuje, přerostl v celostátní kampaň. Kolik lidí přesně se stalo obětí jeho řádění není jasné, nižší odhady ale hovoří o 20 tisících obětech.

Přestože Duterte není v čele státu od roku 2022, stále si drží moc. Jeho dcera je viceprezidentkou a jeho syn je starostou Davaa. Bývalý prezident vyjádřil touhu se k této pozici zase vrátit. Pokračují i nevyjasněné vraždy ve městě, přetrvává i strach.

Když se na místo, kam měl gang zakopávat své oběti vydala reportérka New York Times s fotografem, sledovali je dva muži. Když jejich fotografii pak ukázali Matobatovi, potvrdil, že jsou součástí vražedné skupiny.

Mezinárodní vyšetřování

Deset let se proto Matobato ukrýval na Filipínách pod falešnou identitou a živil se pasením ovcí a krmením kuřat. Dlouho doufal, že se dostane ze země, aby mohl vypovídat před Mezinárodním soudním tribunálem, který Duterteho od roku 2018 vyšetřuje pro zločiny proti lidskosti.

Filipínská válka proti drogám je v poločase. Jaké má kromě tisíců mrtvých výsledky?

Číst článek

„Postavím se tomu, co jsem udělal. Ale Duterte musí být potrestán soudem a bohem,“ vysvětluje, proč chce vypovídat proti muži, kterému dodnes říká Superman.

Útěk ze země se mu povedl až nedávno, kdy s rodinou a za doprovodu kněží prošel s falešným pasem celní kontrolou, u které údajně pracuje jeden z příbuzných člena gangu. Následně se dostal do země, která mu nyní poskytuje bezpečí. Deník New York Times ale vzhledem k citlivosti případu detaily neuvádí.

„Dosažení spravedlnosti je dlouhé a náročné, ale s Edgarem pryč z Filipín jsme jeden velký krok blíž tomu, abychom přivedli Duterteho k odpovědnosti,“ domnívá se reverend Flaviano Villanueva, který Matobatovi s ukrýváním pomáhal. „Musíme říct světu a Filipíncům, že naše společnost neakceptuje bezdůvodné násilí, které ignoruje nezákonné zabíjení a uctívá prezidenta, který se chlubí vraždou,“ dodává.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme