Dánsko pořádá výstavu Aj Wej Weje, katalog lze stáhnout zdarma

Čínský umělec Aj Wej Wej nepřestává dráždit pekingské úřady. Autor olympijského stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu si nejprve vydobyl uznání doma i ve světě. Jenže potom začal kritizovat úřady a ocitl se ve vazbě. Čínská ani světová veřejnost se ale od něj překvapivě neodvrátila a vyjadřuje mu čím dál větší podporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej

Aj Wej-wej | Foto: Andy Wong | Zdroj: ČTK

Jeden z největších současných čínských umělců Aj Wi Wej by si mohl v komunistické zemi poklidně žít. Namísto toho, aby si užíval slávy, se ale začal angažovat v protivládních kampaních a pekingskou vládu otevřeně kritizovat.

Jak řekl v rozhovoru pro CNN, už od dětství pochyboval o čínském systému: „Od útlého dětství jsem věděl, že v Číně není prostor pro lidskost. A že každý, kdo má jiný názor, na to v téhle zemi doplatí. Ale nejen odlišný názor, stačí se jen chovat jinak a už i to tě může stát život."

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Procházková a Daniela Vrbová sledují celostvětovou podporu čínskému umělci a disidentovi Aj Wej Wejovi

Taková kritika a jednání se ale v Číně neodpouští ani národním umělcům. V březnu ho tedy policie zatkla a na tři měsíce zavřela. Po propuštění měl zaplatit milionovou pokutu za údajné krácení daní. Čínská veřejnost ale překvapila a na umělce během několika dnů vybrala polovinu z požadované částky.

O několik týdnů později ho a jeho přátele začala policie vyslýchat znovu. Údajně se měl dopustit šíření pornografie, a to když na internet umístil uměleckou fotografii, na které je spolu se čtyřmi ženami odhalený. Lidé ho začali opět podporovat. Podporu vyjádřili tak, že vytvořili internetovou stránku, a na tu vkládají své osobní odvážné fotky.

Podporu má umělec ale i ve světě, kde je o jeho díla zájem, a pořádají se výstavy. Jako například v Dánsku. Podporu Aj Wej Wej vyjádřilo i tamní soukromé muzeum moderního umění - Louisiana. S umělcem spolupracuje už 2 roky a nyní se domluvili, že čínský umělec vytvoří pro Louisianu nová díla.

Jenže potom se Aj Wej Wej ocitl ve vazbě za své údajné dluhy. Muzeum stálo před rozhodnutím buď výstavu odsunout, nebo vystavit jeho stará díla. Nakonec se rozhodli pro výstavu.

Výstava a katalog zdarma ke stažení jako projev solidarity

„Bylo to takové vyjádření solidarity s ním, jako s umělcem. A to v době, kdy jsme netušili, zda to náhodou nebude Aj Wej Wej in memoriam," říká kurátor výstavy Anders Kold.

V Louisianě je tak až do 12. února 2012 k vidění 5 uměleckých děl a 3 dokumentární filmy Aj Wej Weje. Zatímco umělecká díla sama nijak provokativně nepůsobí, filmy už ano - zachycují například výslech na čínské policii.

K výstavě vychází katalog, který je volně ke stažení v elektronické podobě na stránkách muzea Louisiana. To přesně odpovídá étosu Aj Wej Wejova díla: totiž svoboda jedince vyjadřovat se a mít přístup k informacím. Ta je přitom dnes mnohem rozsáhlejší, než v předchozích generacích.

„Můj otec musel odejít do exilu a předtím byl 6 let ve vězení. Přitom vše, co on udělal, dnes já řeknu jedním prohlášením na Twitteru. Moje prohlášení z jednoho dne je mnohem silnější a přinese tolik informací, kolik on obsáhl za celý svůj život. A také si to přečte mnohem více lidí. Doba se prostě změnila," řekl k tomu v dánské Louisianě Aj Wej Wej v roce 2009.

A tak mu tu od té doby neformálně říkají Disident 2.0.

Daniela Vrbová, Kateřina Procházková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme